| Anonim1842 a întrebat:

E obligatoriu sa ai un cd sau stick pentru formatare? Puteti sa imi dati un link catre un tutorial de formatare a unui calculator ca eu nu gasesc. Vreau un video care sa-mi explice pas cu pas cum sa-mi fac windows 10 pe laptop.E obligatoriu sa ai un cd sau stick pentru formatare? Nu am asa ceva si vreau sa-l reformatez.Ma puteti ajuta va rog macar sa-mi spuneti daca imi trebuie un cd sau stick.E urgent trebuie sa-l fac acum.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Zaygon a răspuns:

Ai ce exprimare de balta. Formatarea/reformatarea unui hdd/stick inseamna sa ii stergi continutul.
Ce vrei tu sa faci este sa instalezi/reinstalezi SO-ul. Iti trebuie un stick/CD/DVD bootabil cu sistemul de operare. Poti sa instalezi sistemul si din interior dar nu e okay.
Pasul 1: te duci si iti faci rost de o imagine in format ISO cu win 10.
Pasul 2: faci un stick bootabil cu rufus. Nu are rost sa mai arzi DVD-uri pentru un OS doar daca e prea vechi PC-ul si nu stie sa booteze de pe stick.
Pasul 3: faci setarile din necesare din bios(sunt tutoriale pe net).
Pasul 4: bagi stickul/dv-ul in PC si urmezi pasii de instalare(tutoriale pe net cate vrei).
Pasul 5: daca nu te descurci duci pc-ul la un service si ti-l face cineva care stie cum se face.
Pasul 6: dai o bere.

| Anonim1842 explică:

Up

| Anonim1842 explică:

Am windows 7 vreau sa-mi pun 10