| grigor3 a întrebat:

E posibil sa se mai faca armata la noi in Romania in viitori 5 ani? sau macar in viitori 2 ani? ce ziceti? dar raspundeti cu argumente, va rog! daca esti la facultate de politie n-o sa mai faci armata? adica nu mai e obligatoriu?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se va mai reveni la serviciul militar obligatoriu. Asta este regula in mai toate democratiile.

Bula
| Bula a răspuns:

Exista armata formata din profesionisti platiti.
Doar in caz de razboi se prevede mobilizare generala. Dar pana se transmite alarma, va fi deja tarziu.

| K0sti a răspuns:

In "viitori" nu, in viitorii poate! Intre timp pune mana mai fa cate ceva pe la limba romana!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pentru asta ar trebui sa intrebi la Washington dar nici aia nu stiu ca asteapta alegerile si nu se stie care are gand de razboi.

| pufulescu a răspuns:

Situatia politica mondiala e neagra si cu par pe ea, adica nasoala. Americanii zgandare de nebuni Ursul Rusesc si toata treaba are sanse sa se termine cu o bubuiala serioasa!
Apoi, Germania vrea crearea unei Armate Europene, separata de NATO si SUA. Deci si aici e nevoie de soldati!
In al treile rand, scoaterea stagiului militar este dpdv strategic o prostie pentru orice tara si mai ales pentru Romania, care nu are bani sa intretina o armata profesionista.
De fapt, ca sa iti spun adevarul dur, eu in locul tau m-as cam ingrijora ca voi participa la vreun viitor razboi... treaba cu stagiul militar sa iti fie ultima grija.
Si eu am facut stagiul militar si sunt " pentru " dar nu ca timp pierdut de pomana si pe gratis prin cazarmi si in posturi de paza ci ar trebui platit macar cu salariul minim, considerat ca vechime in munca si soldatii sa fie respectati de catre superiori.

| doctorandus a răspuns (pentru pufulescu):

Iar o armata de masa va costa mult mai scump: trebuiesc cumparate pusti, tancuri, avioane, altfel ii scoti la inaintare cu pusti de lemn si fac poc-poc din gura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte posibil si chiar necesar.