| IoanaDeea24 a întrebat:

Este adevărat că fără voluntariat este greu să te angajezi dacă nu ai experiență în aproape nimic (aici mă refer la elevi)? Câțiva profesori de ai mei au spus la clasă că nimeni nu ne angajează (nici la un magazin ca vânzător sau ca să aranjăm produsele pe rafturi) fără să avem minim 2 ani de experiență (adică 2 ani minim de voluntariat pentru noi)

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"nici la un magazin ca vânzător sau ca să aranjăm produsele pe rafturi" asta e vrajeala.

in rest in joburile calificare e foarte probabil ca niste voluntariat sa cantareasca mult la angajare.

si da, in general angajatorii vor oameni cu experienta, dar lucrurile difera de la domeniu la domeniu, de la companie la companie, de la om la om.

| doctorandus a răspuns:

Daca tu crezi ca a face voluntariat iti asigura o slujba: nu, nu e adevarat.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu nu am auzit despre asa ceva. Daca stam sa ne gandim bine, exista scoli in care elevii aia habar nu au ce inseamna voluntariat.Greu de crezut ca vor ramane someri toata viata.Esti sigura ca profesorii nu au vorbit despre voluntariat in alt context? Adica in sensul in care poate reprezenta, in functie de angajator, un plus la angajare cand se uita pe cv sau iti pune intrebari despre persoana ta, dar nu ca ar fi conditia suprema in caz ca esti lipsita de experienta.

| Catrice a răspuns:

2 nu, da un an da.

| TheGentleman a răspuns:

Din păcate este adevărat. Mi-au confirmat oameni întâlniți prin vacanțe în străinătate care erau voluntari (fie ghizi, fie animatori sau baby cares la hotel). De altfel, a face voluntariat este foarte răspândit în străinătate, tocmai fiindcă îți dezvoltă diverse abilități precum lucrul în echipă, comunicare etc.

Legat de aranjarea mărfii pe raft, este o exagerare. Însă: dacă vrei să devii manager de magazin (sau „șef", cum se zice la noi), voluntariatul te va avantaja.

| Sekim a răspuns:

Foarte discutabil ce au spus. 2 ani mi se pare foarte exagerat și e un număr așa scos din burta care depinde de multi factori. Ca sa te angajeze cineva sa aranjezi produsele pe rafturi stai liniștită că nu ai nevoie de experiență, pentru așa ceva se angajează vara și copiii care nu au 18 ani împliniți, deci nu este necesara experiență. Daca vorbim despre un job precum inginer, este posibil sa fie nevoie de experiență dar nu în toate cazurile. Totul se rezuma la specializarea ta și la angajator.

| Smmo a răspuns:

Voluntariatul da bine in cv. Sunt locuri unde nu ai nevoie de voluntariat ca sa te angajezi, nu zic acum de cele precum impartit fluturasi, ci de cele mai serioase, iar pentru asta trebuie sa ai cunostinte solide de limbi straine si de alte materii, sau sa stii sa faci bine ceva si sa dai examen. Ca elev, nu stiu unde sa mergi tu sa faci voluntariat ca sa stii sigur ca te va ajuta mai departe orice ai face, pentru ca nu stii la ce facultate vei da mai departe, daca vei intra unde vrei etc. La facultate exista un fel de voluntariat pe care il faci oricum cateva saptamani fiind student, ii spune "practica". Ti se ofera cateva variante din care sa alegi sau iti gasesti tu.

Totusi, daca ai ocazia sa faci voluntariat undeva unde sa iti si placa este bine pentru tine din mai multe puncte de vedere. Vezi cum sta treaba cu munca, iti poti face niste prieteni, poti vedea locuri si lucruri pe care altfel nu le-ai vedea, te poti apropia mai mult de o meserie sau dimpotriva poti decide ca nu e de tine.

| Skarr a răspuns:

O colega de liceu ( sunt a 12 a )
Lucreaza la un fast food d asta in mall de cativa ani si acum e manager.
Acum nu zic ca o sa fi si tu manager dar incepi usor de la ospatar, casier si poate in timp