| Razvan500Raz500Razvan a întrebat:

Este legal sa vinzi produsele de pe aliexpress pe shopify (dropshipping)? Am vazut persoane pe Youtube care spun ca isi deschid un magazin pe shopify si pun link-ul direct de pe aliexpress (nu cumpara produsul ca sa aiba un stoc). Este legala toata treaba asta?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este legala, odata ce ai factura de cumparare si apoi la vanzare, emiti factura de iesire la marfa vanduta.
Se practica pe scara larga, cumpararea engross de pe aliexpress sau ebay si vanzarea pe alte site-uri sau la taraba.
Tu cumperi marfa si apoi o revinzi, ca orice negustor.
Dropshipping-ul este de fapt foarte periculos, fiindca marfa poate sa nu ajunga in timp, durand uneori 6-8 saptamani, mai ales ca vine din China si clientul poate cere refund. Tu esti obligat sa-i dai banii si el primeste cateva saptamani mai tarziu si marfa, fiindca odata plecata din China cu posta chineza, pachetul nu se mai poate oprii pana la destinatie.
Ca preturile ca fie mici, chinezi nu folosesc curier ci posta chineza care merge foarte incet si nu are serviciu de urmarire a coletului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fix asta inseama dropshipping sa nu ai stoc fizic deloc.

| Razvan500Raz500Razvan explică (pentru suntserios):

Si este legal?rolling on the floor))