| Illuminati2016 a întrebat:

Este normal ca becurile led sa palpaie(Osram) cand focalizez cu camera telefonului? Pe el par sa mearga niste linii de la stanga la dreapta.Am si ceva no nameuri care cu au nimic cand focalizez pe ele. Vreau sa intreb daca acestea imi vor afecta vederea sau ar trebui sa le returnez?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Nici o problema în cazul ăsta doar nu trăiești uitându-te in ecranul telefonului.

ps - flicker de care spui e din cauza nesincronizării refresh-ului imaginilor de pe telefon cu cei 50 HZ ai rețelei ce-ți alilmentează becul LED (și nu alte cauze invocate pe aici!)

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este vorba de polarizarea luminii si captarea lor de catre camera.
Aceste efecte cunoscute apar din cauza compozitiei luminii sa comportamentul obiectivelor camerei fata de ele.
La aparate foto se folosesc filtre de lumini pentru eliminarea lor.

Nu-ti vor afecta vederea, doar te vor enerva uneori.

| darrio2007 a răspuns:

La alte becuri tot asa face?

| Illuminati2016 explică (pentru darrio2007):

Deloc am becuri Philips alte osram si ceva no name-uri si se vede lumina constanta

| sierra1 a răspuns:

Să ințeleg că efectul e vizibil doar când le privești pe ecranul telefonului

| Illuminati2016 explică (pentru sierra1):

Da dar doar la aceste becuri am alte becuri de firma si no name si doar la acestea "de firma" se intampla sa se vada, am testat si incandescente si fluorescente si si la acelea se vedea palpairea pe camera

| darrio2007 a răspuns (pentru Illuminati2016):

Si eu daca ma uit prin camera telefonului la tv, face niste dungi negre pe ecran, care se ridică. Inseamna ca trebuie sa schimb tv-ul? Ca parca asta spuneai in alta intrebare. La becuri nu am incercat.