| AllanClare a întrebat:

Este o diferenta intre a cumpara/vinde eruo sau a schimba o moneda in euro?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Exista un curs BNR care este de referinta: http://www.cursbnr.ro/
De aici bancile sau casele de schimb valutar isi aleg cu o suma mai mica sau mai mare, un curs al lor.
Exemplu la BT: Cursul oficial BNR =5. 2031lei, la cumparare ei dau = 5. 1204 lei si la vanzare il vand cu = 5. 2763lei.
La banca romaneasca il cumpara cu 4. 5320 lei si-l vand cu 4. 5990lei. A schimba este acelasi lucru cu a cumpara sau a vinde doar ca se specifica situatia in care esti: tu-i dai cuiva esti vanzator. Cineva cumpara de la tine, este cumparator dar tot schimb se numeste.

| AllanClare explică (pentru Salontanul):

Mersi!

| Salontanul a răspuns (pentru AllanClare):

Multumesc si eu!