| pacatosulBogdan a întrebat:

Intrebarea mea este doar pentru crestinii ortodocsi. De ce nu se citeste Psaltirea in Saptamana Luminata?

Răspuns Câştigător
| Allemando a răspuns:

Salve!
Probabil pentru că psalmii conțin anumite părți de pocăință și de smerire, și alte părți indică patimile lui Iisus Hristos, dar Săptămâna Luminată este o săptămână a bucuriei.
Sper că te-am ajutat!

| pacatosulBogdan explică (pentru Allemando):

Explicatia ta este plauzibila; exista totusi si psalmii de lauda. Rugaciunile de dimineata contin si psalmul 50, care este un psalm de pocainta, poate cel mai cunoscut si folosit. In aceasta perioada luminata, nu-l mai spunem? Eu, fiind pacatos, am spus si rugaciunea lui Manase.

| Allemando a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Există, acum nu știu sigur ce se face cu aceștia, dar poate ar fi bine să întrebi un preot, el e cel mai în măsură să îți explice.

4 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu am auzit pana acum de asta

| pacatosulBogdan explică (pentru CostinAlamariu):

Nici eu nu stiam, pana cand am citit saptamana trecuta un editorial pe site-ul crestinortodox:
https://www.crestinortodox.ro/......35606.html