| Speranta12 a întrebat:

Explicati-mi si mie mai detaliat cum functioneaza pariurile? De la 0. N-am jucat niciodata si nu stiu nimic despre ele. Este doar din curiozitate sa aflu cum functioneaza ele.

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

In pariuri sunt o multime de variante de pariere, unii joaca pe solist, altii pe goluri, altii pe cartonase galbene/rosii, altii pe cornere si tot asa. Cele clasice si basic ca sa zic asa sunt solistele unde 1=castiga echipa gazda, x=egal, 2=castiga echipa oaspete, x1= bate echipa gazda sau se termina egal (nu trebuie sa bata echipa oaspete ca sa castigi meciul la pariuri), x2= egal sau oaspetele, unde la fel, nu trebuie sa bata echipa gazda, GG= ambele marcheaza, se mai pariaza si pe numarul de goluri sub forma de over/under si alegi tu numarul de goluri. Lucrurile sunt logice si simple, variante sunt sute, ti le-am dat pe astea basic. Fiecare varianta are o anumita cota data de fiecare agentie, cu cat cota este mai mica cu atat pariul este mai sigur, cu cat cota este mai mare cu atat este mai greu sa iasa. Dar e o prostie,, in fotbal se poate intampla absolut orice si casele de pariuri mai fac manarii cu multe echipe, am vazut cote de 40 care au iesit. Suma totala va rezulta din inmultirea cotei si a sumei pe care o pui. Tu pe bilet bifezi o optiune pentru fiecare meci, iar cotele se vor aduna si la final iti va arata ceva de genul: suma pusa-100 lei si cota de 40, vei lua 40 de milioane daca biletul este castigator, iar 1% ti se va opri din suma totala, e impozitul pentru stat (motivul pentru care casele de pariuri si jocurile de noroc nu sunt desfiintate). Vorbesc din perspectiva unui fost parior, actual parior de ocazii.

| Speranta12 explică (pentru Drimmero):

Si cand pariezi o suma pe un bilet, ce platesti in total e suma pariata + pretul biletului? Toate biletele au acelasi pret? Un bilet are mai multe jocuri pentru pariat pe el?

| Drimmero a răspuns (pentru Speranta12):

Biletele nu au pret, poti sa pui ce suma vrei tu care reprezinta suma pariata de tine. Meciurile ti le pui tu pe bilet, nu exista un standard, sunt bilete si cu un meci pe ele, dar si bilete cu 20 de meciuri, cate vrei tu atatea vor fi pe acel bilet.

| Speranta12 explică (pentru Drimmero):

Am inteles acum mersi mult!

| Speranta12 explică (pentru Drimmero):

Si care-i de fapt spielul pariurilor? Merita cand reusesti sa castigi la un pariu cu cota mare despre care analistii credeau ca nu se va intampla? Ala e spielul pariurilor?

| Drimmero a răspuns (pentru Speranta12):

Cand castigi bani ))) indiferent ca se aduna cotele mici sau meciuri castigate pe cote mari. Mai misto e cand iti ies bilete de la cote mari, unde multi pariaza pe cote mici si tu pui banii pe echipa 'nefavorita'.

| Speranta12 explică (pentru Drimmero):

Pai aia intrebam... unde castigi mai mult. Deci cotele mari sunt miza

| Speranta12 explică (pentru Drimmero):

A. Am uitat sa te intreb. Cotele astea pe acelasi meci difera de la o casa de pariuri la alta? Sau sunt toate cotele la fel la toate casele de pariuri? Fiecare casa de pariuri isi stabileste ea cotele sau cum?

| Drimmero a răspuns (pentru Speranta12):

La cotele mari castigi mai bine, mai ales daca bagi si suma mare. Cotele sunt fixate de fircare agentie in parte, cum considera ei

12 răspunsuri:
| MValentin a răspuns:

In 99% dintre pariuri e vorba despre 2 echipe.
Echipa A vs echipa B.
Acestea 2 se confruntă, si tu pe baza istoricului lor pui o suma de bani pe pariul ce il crezi câștigător.
De exemplu: Echipa A câștiga contra echipei B
Sau ceva mai sofisticat: echipa A castiga contra echipei B cu o diferenta de 2 goluri, cu cat e mai sofisticat pariul pe meciul respectiv sau cu cat este mai neprobabil sa se intample creste cota pariului.
Ce e cota? Cota este un număr ce iti arata decat iti intuiești banii pariati pe pariul respectiv.
Daca A castiga versus echipa B la diferenta de 2 goluri ( cota 3 pe această cota), tu pariezi 100 lei pe biletul respectiv, daca câștigi ai 300 lei (minus ceva taxe depinde de castig)
Desigur poti pune mai multe meciuri pe un bilet de pariu cu fel si fel de combinatii si pronosticuri.

| Speranta12 explică (pentru MValentin):

Deci cota e ca un numar multiplicator? Poate fi orice cifra si daca o inmultesti cu suma depusa de tine, iti mareste castigul?

Si cine seteaza cota asta? Cine o concepe pentru fiecare meci?

| MValentin a răspuns (pentru Speranta12):

Exact.
Cu cat cota e mai mare asta rezulta fix cu:
Cota mai mare = sanse sa nu se intample.
Cotele sunt concepute de calculatoare si analisti sportivi.
Exemplu: Daca Messi a marcat 3 goluri in meciul de acum o săptămână vs echipa B, daca astazi echipa lui Messi si echipa B joaca din nou. Cota lui Messi va fi mult mai mica decat in meciul de acum o săptămână pe pariul,, Messi inscrie +1 gol,,
De exemplu eu am pierdut pe o cota de 0.06, ce este foarte foarte mica = ce este foarte probabil sa castig. Dar am pierdut, multe mârșăvenii fac casele de pariuri si oamenii ce cumpara anumite meciuri dinainte.

| Speranta12 explică (pentru MValentin):

Ai zis ca ai pierdut pe o cota foarte mica. Asta ce inseamna? ca tu ai pariat pe o cota mica ca nu va castiga, dar de fapt a castigat meciul?