| anonim_4396 a întrebat:

Faceti-ma sa inteleg.

Am gasit un anunt pe internet "Inchiriez apartament contra ingrijire batran". Adica? Nu platesti chirie, in schimb sa ajuti un batran? Sau cum vine asta? Si la ce ajutor de "ingrijire" se refera?

9 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca nu faci un contract clar la ce te angajezi din vorbe poti lua o mare teapa.

| anonim_4396 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Adica? Te rog, mai explicit. Despre ce teapa vorbesti?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica ti se spun niste povesti simple din gura la inceput si dupa aia se schimba pretentiile si te ameninta ca te da afara ca nu l-ai masat la co ite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta care inchiriaza apartament nu ia bani pentru chirie ci persoana care vrea sa locuiasaca trebuie sa isi ia angajamentul sa ingrijeasca batran. Ca badantele in Italia numai ca nu este platit.Chiriasul ofera tot ce trebuie ca batranul sa fie ingrijit. Mancare spalat, curatenie, tratament, cam astea ar fi serviciile. Cel putin asa se intelege din anunt, ce servicii mai sunt in plus nu stiu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am inteles. Si toate acestea sper ca nu pe banii mei. Adica sa si asigure de ce am nevoie ca sa si ingrijesc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt si in sate batrani care ofera adapost, ca sa zic asa, tinerilor casatoriti, nu le ia nicun ban dar sa aiba grija de batran. Ingrijirea batarnului se face pe banul lui, dar numai ingrijirea lui. Cel ce ingrijeste face asta in schimbul...chiriei.Sta acolo, se foloseste de ce are mosu sau baba. Atentie insa daca nu cunosti persoana ce a pus anuntul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inseli, nu ofera mancare si tot, ofera DOAR CHIRIE, asta scrie clar, doar chirie!

| HasM0car a răspuns:

Iti ofera chiria contra unui serviciu sa ingrijesti acel batran.
Posibil sa-l schimbi de scutece daca e inavild. Sa-i administrezi pastile la timp, sa-i faci curat, mancare, sa-l plimbi afara.cel mai simplu suna si cere mai multe detalii.

| anonim_4396 explică (pentru HasM0car):

Am si contactat pe respectiva doamna care a dat anunt. A ramas sa ne intalnim maine fata in fata ca una e sa spui la telefon, alta sa vorbesti fata in fata.