| grigor3 a întrebat:

Fratilor,agnostic inseamna ca, crezi 50%intr-o forta superioada dar nu cea din religie si 50%ca nu crezi? 2aproximativ toti oamenii de stiinta erau atei si agnostici?

6 răspunsuri:
| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Agnosticii tind să creadă că există o „forță", dar oamenii nu pot să știe de ea în niciun fel din moment ce este supremă.

| Superman1243 a răspuns:

Termenul agnostic a fost creat de Thomas Henry Huxley în 1869.
Agnosticismul nu este doar contrar gnosticismului, ci tuturor dogmelor religioase, pe care le consideră nedemonstrabile și prin urmare lipsite de orice certitudine.

Deci ei nu cred in nimic daca nu este logic sau demonstrat stiintific. happy

| grigor3 explică (pentru Superman1243):

Pai si care e diferenta dintre agnostic si ateu?

| Superman1243 a răspuns (pentru grigor3):

Un agnostic nu o sa se contrazica cu tine despre existenta lui Dumnezeu sau nu, cum mai fac unii atei! Ei asteapta oarecum un raspuns de la stiinta, nu vor nici sa spuna ca nu exista Dumnezeu, sunt neutrii daca pot sa zic asa!

| grigor3 explică (pentru Superman1243):

Aa,deci ceva de genul ei momentan nu cred, deoarece nu s-a demonstrat, dar nu stau sa contrazica pe nimeni cum fac ateii, exact asa, nu?

| Superman1243 a răspuns (pentru grigor3):

Exact asa, ei nu vor sa sfideze nici o religie, credinta sau cult ca poate au dreptate.