| GaboruGGG a întrebat:

Care credeti ca este cauza principala pentru care adolescentii se drogheaza?

29 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Depresie,ditractie,anturaj

| T0T a răspuns:

Adevărul e că drogurile face bine! Să legalizăm marijuana! Împreună putem, dacă suntem uniți!

| GaboruGGG explică (pentru T0T):

Marijuana? Asta numesti tu drog?

| T0T a răspuns (pentru GaboruGGG):

Da. Așa e caracterizat. Ceartă-te cu specialiștii.

| GaboruGGG explică (pentru T0T):

Eu credeam ca e legal la cat de penibil e.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru GaboruGGG):

e legal dar la noi nucrying(
ugh

| GaboruGGG explică (pentru AirănMeidăn):

Oricum presupun ca te-ai masturba cu marijuana.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru GaboruGGG):

nununu, as folosi in loc de patrunjel in mancare

| Fatamuntilor a răspuns:

Lipsa comunicarii parinte -copil, anturajul, libertate prea mare sau mai precis libertatea prost inteleasa.

| LoveSleep a răspuns:

Prostia.

| KillMePlease a răspuns:

Probabil vor sa vada cum e (prima oara), apoi din alte motive.

| GaboruGGG explică (pentru KillMePlease):

Killy.....hmmlaughing

| KillMePlease a răspuns (pentru GaboruGGG):

Ce-i? Ce-am facut?

| GaboruGGG explică (pentru KillMePlease):

Te-ai drogat.

| KillMePlease a răspuns (pentru GaboruGGG):

Shhh!
Taaaciii ca vede mama! x-( worried

| GaboruGGG explică (pentru KillMePlease):

Slabanoagowinking

| KillMePlease a răspuns (pentru GaboruGGG):

Da' tu cine esti, GiGi, de-mi zici mie slabanoaga?

| AirănMeidăn a răspuns:

lol
normal pentru ceea ce simti in momentul ala. personal creddd ca se merita. nu stiu. citeste cate ceva de aici si vezi diferite experiente
https://www.erowid.org/experiences/exp_list.shtml

| GaboruGGG explică (pentru AirănMeidăn):

Cateva din ele le folosim cu totii.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru GaboruGGG):

da, dar alea nu au nici un efect asa mai masiv. ar trebui sa citesti de exemplu experientele de la LSD, acolo sa vezi

| GaboruGGG explică (pentru AirănMeidăn):

Stiu cam totul despre droguri, am citit, LSD-ul este unul dintre cele mai nocive.

| Sociopat a răspuns:

Pentru a parea cool si din curiozitate.Continua sa se drogheze pentru ca e chill sa faci asta sau pentru ca vor sa para cool.Am pe unu in grupul meu de prieteni care o face sa para cool.Nu pot sa stau si eu chill ca ma zgarie pe creier cand zice "pfaaa...mama coai3 sunt atat de praaaaaaf" si apoi rade asa usor.Mor.Chiar si azi.Nu-i tacea gura.

| Theo94 a răspuns:

Efect de turma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uni incearca experiente noi, altii sunt ca betivii, vor sa fuga de realitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe unii poate ii corup altii sa faca asta, unii ca sa se dea smecheri, si altii pentru ca au probleme in familie, si de la prea mult stres o dau pe vegetal.

| Cristinaaa57 a răspuns:

Unii se drogheaza pentru ca au problem cu parintii in familie... certuri, zi de zi, altii se drogheaza din cauza anturajului pe care il au, altii din dragoste

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Prostia e cauza.

| Didi180 a răspuns:

Adolescentii recurg la droguri din varii motive. In primul rand, tentatia este foarte mare, mai ales ca drogurile sunt foarte raspandite in locurile frecventate de tineri: cluburi, scoala, baruri. Printre cauzele consumului de droguri la adolescenti se numara cateva motive foarte importante. In primul rand, tinerii incep sa consume droguri din cauza anturajului. Un cerc de prieteni prost ales poate duce la decizii pe care ulterior cineva le poate regreta. In cadrul anturajului, un adolescent va dori sa se afirme cat mai mult, uitand astfel care sunt riscurile implicate. Un al doilea motiv care duce la consumul de droguri este stresul. Atunci cand un tanar ajunge sa treaca prin situatii in care nu stie cum sa reactioneze, cand cerintele sunt prea greu de implinit, precum cele legate de scoala, familie sau prieteni, acesta poate apela la astfel de metode de refulare, ce il vor „deconecta", pentru moment, de la realitatea foarte tensionata. In aceasta perioada a vietii incep sa se dezvolte si relatiile amoroase, iar adolescentii considera ca fiecare dragoste este una unica, iar in momentul in care aceasta se termina, nu mai deschide nici o alta portita. In alte cazuri, adolescentii pot cadea in capcana in care vor considera ca drogurile sunt bune si ca provoaca o stare de beatitudine pe care ei nu o pot gasi in alt mod. Astfel, vor avea impresia ca asa pot trece sau uita toate neajunsurile din viata. Starea de dependenta este si ea o cauza care perpetueaza consumul de droguri. La inceput, toti consumatorii spun ca e prima si ultima data. Apoi cred si spun ca se pot lasa oricand, pentru ca intr-un anumit moment sa nu poata renunta la droguri, intrucat deja au devenit dependenti. Parerea mea!

| xBIXIx a răspuns:

Am multi prieteni care au incercat si nu neaparat pentru ca au probleme, ci pentru a parea 'cool'. Ei considera ca acest lucru este de laudat si se mandresc cu 'experientele' lor. Consider ca a te droga e unul dintre cele mai josnice lucruri, chiar daca unii spun ca e super tare. Drogurile nu schimba realitatea, doar accentueaza prostia din oameni.