| jon22 a întrebat:

FUNDA.In zona inghinala poata sa se produca un disconfort sau o durere provocata de orice altceva in afara de o hernie?

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Da, exemple:
" Dureri in zona inghinala

Mai ales daca sunt insotite de o inflamatie, acestea nu trebuie ignorate. In cazul barbatilor, ele pot reprezenta o rasucire a unui testicul, cand "ancora" ce le tine atasate de scrot se rupe sau pur si simplu nu exista.
In afara de asta, durerile in zona inghinala mai pot fi provocate si de infectii si acestea necesitand tratament cat mai rapid cu putinta. "
( http://webcache.googleusercontent.com/......tp?/search )

Dureri in zona inghinala
Coxa vara a adolescentului

" Deplasare a epifizei superioare a femurului sau a capului femural, provocata de o anomalie de crestere a cartilagiului de conjugare. Atata vreme cat dureaza cresterea femurului, epifiza sa este separata de partea mediana a osului printr-o zona cartilaginoasa deosebit de fragila, astfel incat o dereglare care perturbeaza cresterea poate antrena o deplasare a capului femural in afara lacasului sau. epifizioliza este o boala rara care apare la copiii de varste cuprinse intre11 si 14 ani. Cauzele sale, prost cunoscute, sunt indeosebi de ordin hormonal. Bolnavul schiopateaza si poate adesea sa simta dureri acute in zona inghinala. "
( http://webcache.googleusercontent.com/......tp?/search )

2 răspunsuri:
| ionut1980 a răspuns:

Daca e o durere intepatoare care iradiaza in picior poate fi si de la litiaza biliara ( piatra la rinichi ). Consulta un medic specialist daca durerea persista 2-3 zile.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Da! poate fi vb de o intindere de muschi! o hernie inghinala se caracterizeaza prin aparitia unei umflaturi in zona inghinala! deci, daca nu ai asa ceva, inseamna ca nu este vb de o hernie!