| AndreeaCdr a întrebat:

Fundita! O intrebare in legatura cu limba latina: (cls a 8 - sunt) de ce la fiecare cuvant da cate doua terminatii?
Adica, exemplu:
-terra, -ea (tara, pamant)
-princeps,-ipis (conducator)
-agricola,-ae (agricultor)
si la verbe:
-gero,-ere (a purta)
-laudo,-are (a lauda)

De ce are doua terminatii?! La substantive e cumva pentru a marcha plurarul? Chiar nu stiu, si dau test! crying

3 răspunsuri:
| SuperMagicSmile a răspuns:

Eu stiam ca prima terminatie era la Nominativ si cea de-a doua la Genitivhappy
trebuie sa mai fie terminatii pentru Dativ, Acuzativ, Vocatic si Ablativ...

| WhiteLife a răspuns:

Pluralul de la "marcha" este "marchae".

Acele terminatii sunt declinarile substantivelor, prima la nominativ singular, iar cealalta la nominativ plural (care coincide cu genitivul).

| beatrice9849 a răspuns:

Prima este forma de Nominativ, iar a doua este cea de Acuzativ.