| OlimpiaVD a întrebat:

Hei am 14 ani si de vreo 4 luni ma bate gandul sa ma mut in Germania, evident cu parintii.
Prima data ei nu au fost de acord dar de curand am reusit sa.i conving, probabil sa ne mutam peste 1 an.
Noi nu avem nici o persoana care sa ne poata cu mutatul si ma gandesc ca ar fi complicat.
Prietena mea cea mai buna sta acolo dar inca nu stiu daca mama ei ar fi de acord sa ne lase sa stam cateva saptamani pana ne gasim casa.
As vrea sa stiu ce se va intampla daca vom reusi sa ne mutam acolo. Unii spun ca acolo e mult mai costisitor dar si greu.
Altii spun ca este mult mai okey ca in Romania si ca nu s.ar mai intoarce.
Am auzit ca statul ajuta cu ceva dar nu stiu sigur cu ce.
Casa, locul de munca...
Ma puteti lamuri?
*Funda*

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Doua chestiuni:

1) Un copil de 14 ani nu-si poate convinge parintii sa faca o schimbare atat de radicala ca mutatul in alta tara.

Pur si simplu oamenii adulti au o alta perspectiva asupra lucrurilor, iar la 14 ani nu poti avea argumentele necesare pentru a-i convinge.

Cel mai probabil ti-au spus "Da, sa vedem, poate peste un an" ca sa scape de tine

2) Daca nu stii nimic despre Germania si ce inseamna traiul acolo, de ce vrei sa te muti?

Un lucru l-ai intuit insa corect: intr-adevar, este extrem de complicat. Mai ales daca nu ai o situatie financiara foarte buna, un job garantat acolo si nu cunosti germana la un nivel foarte bun.

Crezi ca parintii tai vor risca sa plece intr-un loc strain, fara sa stie unde vor locui, fara o slujba, cu un copil de crescut?

Este foarte adevarat ca traiul in Germania este mai bun decat traiul in Romania. Dar, pentru a avea acest trai bun, trebuie sa ai o slujba la fel de bine platita ca germanii. Iar asta este destul de greu pentru imigranti.

Nu este imposibil, este doar greu si riscant.

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pentru ca locuiesc in Germania, iti spun pe scurt cele mai importante lucruri. Tu ca sa iei decizia parintilor, este foarte greu, banuiesc ca pe tine te-a fascinat ceea ce se regaseste la germani, total diferit de Romania.

Aici ca sa vina parintii tai intr-o noua tara, trebuie sa fie pregatiti financiar. Chiar daca veti sta la o cunostinta ca "turisti", voi pentru inceput nu va puteti lua direct casa voastra.

Nemtii (angajatorii) iti vor spune "avem job pentru tine, desi avem nevoie de strada locuintei tale si contul bancii tale. Chiar daca locuiesti la prieteni, nu le poti da adresa prieteniilor tai, pentru ca tu trebuie sa fi inregistrat la primarie atunci cand vei inchiria un apartament. Proprietarul locuintei pe care o veti lua iti va cere contractul de munca si 2-3 chirii si contul bancii.

Pentru ati lua o casa/apartamanet, cam dupa 2-3 luni poti inchiria, pentru a avea bani pentru chirie, mobila si cele necesare.

*Noi cand am venit in Germania acu' 1 an jumatate, am stat intr-o garsoniera 4 persoane inchiriat pentru 3 luni fara a ne cere vreun act... (mai sunt astfel de oameni, desi cam trebuie sa te feresti de ei de fel). Dupa o luna ce am lucrat la negru intr-o taverna greceasca si apoi am renuntat ala job, dupa 2 luni mi-am gasit un serviciu la o firma in care si acum lucrez in prezent cu contract. Ne-am luat apartament dupa 3 luni de zile cu actele mentionate mai sus.

Anumiti proprietari nu accepta sa te inregistrezi la primarie pe aceeasi adresa unde stau si prietenii tai! Daca in caz ca prietenii vostri accepta invitatia venirii voastre si va veti intalni cu proprietarul e bine de spus ca sunteti doar in vizita.

Pretul apartamentelor difera de fiecare regiune al Germaniei. In Bavaria sunt cele mai scumpe chirii. De exemplu, o garsoniera de 40 mp se inchiriaza in jur cu 600-2000 euro, un apartament de 3-4 camere in jur de 1200-3500 euro!

*Iti dau exemplu, in zona mea, e un orasel de munte, cochet si la 2 ore de Olanda, preturile la o garsoniera pornesc de la 150 euro (40 mp), un ap cu 2 camere incepe de la 240 euro (50-65mp), 3 camere de la 250 euro (55-100mp) etc...

Si sa uiti de vacanta din Romania, cea de vara. Aici au doar o luna si un pic vacanta. Incepand de la jumatatea lunii iulie si in jurul datei de 25-26 august incep scolile.

Va puteti muta, desi trebuie sa vi pregatit financiar pentru 3 luni ca sa ai din ce trai. Poate sa ai riscul sa nu iti gasesti din prima zi serviciul. Esti cu risc!
Si da, daca cunosti limba germana este o reusita pentru un job.

Sunt si ajutoare sociale, dar daca parintii tai vor gasi un job cu un salariul de peste 1000 euro sa zicem, amandoi, nu depindeti de nici un fel de ajutoare! Ajutoarele sociale se dau celor care au salariul pana in 1.000 de euro.

*Noi cand am venit nu am vrut sa depindem de ajutoare, am zis o fi mai greu, dar vom reusi si fara asta!

Oricum ca noiveniti in Germania trebuie sa va inregistrati la primarie, la inceput cu acordul prietenei voastre si dupa ce veti va gasiti locuinta voastra va veti prezenta iar la primarie pentru schimbarea adresei. Va faceti 2 conturi bancare (parintii tai ) sau chiar unul si ambi pot beneficia de unul. Apoi unul din voi se poate inscrie la Volkshochschule pentru cursurile de limba germana. Veti primi acasa scrisoare cand veti fi anuntati cand se incepe cursul. Poate dura si o saptamana si cateva luni, depinde pana se strang un nr de studenti pentru clasa.
Pe tine, copil, sa se prezinte la primarie pentru a gasi un loc la o scoala. La scoala inveti direct germana.

Viata este grea pentru cel care este las, pentru cel care nu poate razbate, pentru cel care nu vrea sa munceasca, pentru cel care vrea ore putine de lucru si multi bani peste noapte!

Viata este usoara pentru cei ambitiosi si care doresc sa faca ceva in viata!

Parintii tai daca au cont de Facebook se pot inregistra pe grupurile cu romanii din Germania pentru a capata mai multe informatii despre tara, modul de trai, etc.

Degeaba ti-am spus atatea tie, caci tu, ca si copil, nu le-ai putea intelege, dar daca i-ai spune mamei despre asta, ar intelege ce inseamna sa traiesti intr-o tara straina!

Eu sunt plecata din 2010 din Romania. 5 ani i-am trait in Grecia si 1 an jumatate sunt in Germania. Viata mea este printre straini, niciodata nu va mai fi in Romania, tara mea natala va fi doar pentru vizite.

Trebuie sa vrei si sa ai puterea de a invinge greutatile vietii!

Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa fie usor daca parintii tai o sa isi gasesc locuri de munca sigure.

| Clorox a răspuns:

Stiu doar o chestie pe care trebuie s-o tii mine, oriunde este greu, fa sacrificii ca sa fiti fericiti. Din experienta personala, acolo sunt oameni de nota 10, si da, este cam greu, dar merita!