| SuperGirl122222222222 a întrebat:

Hei. As vrea sa cumpar o masina de scris. Dar nu stiu ce sa aleg intre cea normala si cea electronica. am nevoie de o masina functionala. Ma ajuta cineva? Ce masina sa caut? Si se mai gasesc in librarii tusuri pentru masinile nornale?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Masina electronica se apropie mai mult de computer si este mai usor de lucrat cu ea. Daca vrei "sa te dai mare" poti sa iei una mecanica. Sunt mai vechi si este posibil sa se strice mai greu. Eu am avut (cand lucram) si una si alta. Pe vremea aceea nu erau computere.

Bula
| Bula a răspuns:

Mai bine iti cumperi un laptop sau un calculator.
Chiar si un model mai slab (de mana a doua, folosit) este mai bun decat o masina de scris.
Pe calculator poti redacta orice text, cu litere din orice limba: poti scrie, modifica, sterge din text dupa bunul plac, daca gresesti ceva atunci poti sa revii la faza d-inaintea gresirii, poti scrie cu litere de forma si marime diferita, etc.

Un asemenea laptop sau calculator poti gasi la pretul unei masini de scris nou (2-400 lei).