| NicollNikkyKv a întrebat:

Hei, de la liceu as vreau sa merg la alta scoala.
Si m-am tot uitat pe internet si m-am interesat. Imi puteti spune ce inseamna : Clasa a IX-a E Filologie- Bilingv limba română – limba engleză (franceză) si Clasa a IX-a F Filologie- Bilingv limba română – limba engleză (spaniolă)?
Si unde ati alege voi sa mergeti eu la filologie-bilingv limba romana- lb engleza ( franceza ).

Va trebui sa dau ceva test din limba engleza? daca nu din ce?tongue

Dau fundita! :*

Restul vot happy!

Răspuns Câştigător
| JustMe16 a răspuns:

Clasele cu profil bilingv sunt clasele la care se face mai mult limba straina aleasa de tine ( bilingv romana-engleza de exemplu, faci vreo 5-6 ore de engleza /saptamana, incluzand si geografia si, din cls a 11-a istoria angliei, materii predate tot in engleza, apoi, tot din clasa a 11-a poti sa iti mai alegi o limba, spaniola, unde vei avea tot 3-4 ore/saptamana ). Da, trebuie sa dai un test care consta intr-o proba scrisa si una orala la engleza/franceza.

| NicollNikkyKv explică (pentru JustMe16):

Multumesc foarte mult de raspuns.
Si.ce profil ar fi mai " usor "?
Trebuie sa stii perfect engleza/franceza?

| NicollNikkyKv explică (pentru JustMe16):

Multumesc de raspuns happy.
Care e mai " usor "?

V-a trebui sa stii perfect engleza/franceza?

| JustMe16 a răspuns (pentru NicollNikkyKv):

La clasele cu profil bilingv ( indiferent daca este clasa de romana-engleza sau romana-franceza ), nu este foarte usor, insa ai mult mai multe variante pentru inscrierea la facultate si te ajuta foarte mult. Nu trebuie sa stii perfect engleza, insa trebuie sa poti sa traduci texte, sa te pricepi putin si la gramatica si la compozitie. Le vei invata pe toate cu timpul happy

| NicollNikkyKv explică (pentru JustMe16):

Mersii mult :*:*!