| IonelaS12 a întrebat:

Hei. mi-am cumparat de curand un aparat foto Nikon d3100. si nu stiu cam cat timp ar trebui sa tin bateria la incarcat. Deci stie cineva?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Citeste cartea tehnica!
Acolo gasesti indicatorul de incarcare a bateriei, cum functioneaza (de obicei se stinge cand bateria este complet incarcata).

| octav005 a răspuns:

Pai trebuie sa ai un led undeva. ori la aparat ori la incarcator. daca este rosu cand este gol ar trebui sa se faca verde cand e full incarcat.

| MIHAIRK a răspuns:

Nu se tine timp de 12 ore, Se tine pana led-ul incarcatorului se opreste din palpait. In acel moment trebuie sa o scoti de la incarcat!

| IonelaS12 explică (pentru MIHAIRK):

Pai si are ceva daca am tinit bateria la incarcat mai mult timp dupa ce nu mai licurea beculetul?

| MIHAIRK a răspuns (pentru IonelaS12):

Nu are nimic, ca ea se decupleaza automat cand este plina, insa este de evitat sa o incarci, sa o consumi putin si iar sa o pui la incarcat, fiindca fiecare baterie are un ciclu de incarcari limitat, dupa care ii va scadea performanta, in sensul ca va tine mai putin, se va incarca mai greu...etc

| IoanaMaria2871919 a răspuns:

Timp de 12 ore(funda te roog)