| maduily a întrebat:

Hei. Poate o să pară o întrebare stupidă însă este prima dată când mi se întâmplă asta și nu știu cum să procedez. Am cumpărat o mașină de spălat de la altex în urmă cu 8 luni și am primit garanție de 3 ani, iar acum mi s-a stricat și aș vrea să o duc la reparat, însă nu știu exact ce trebuie să fac? La cine să sun? Mi se va asigura transportul? Eu locuiesc la etajul 2 și nu știu dacă vor veni să mi-o ridice din apartament sau? Nu știu, poate îmi puteți oferi niște răspunsuri, mulțumesc.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iei garantia si suni la numarul de pe garantie. Nu trebuie s-o duci nicaieri. Vor veni ei la tine si vor incerca sa o repare pe loc. Daca nu, tot ei sunt obligati s-o ia si s-o duca in service. Daca nu se poate repara trebuie sa-ti dea negatie si vei primi alta de la Altex. Noua masina trebuie sa ai ba si garantie noua (deci inca 3 ani). Daca nu mai au acel tip de masina trebuie sa-ti dea unul identic si care sa nu fie cu mai putine programe ca cea veche. Daca va fi mai scumpa e treaba lor. Eu asa am procedat cu un monitor de PC. S-a stricat cu o luna inainte de expirarea garantiei. Am primit unul nou, mai scump si inca doi ani de garantie. Atat ca a trebuit sa-i reclam la ANPC ca sa-mi dea garantia pe inca 2 ani.

| Panamax a răspuns:

De obicei tehnicienii se deplaseaza pe teren pentru reparatii.
Ar trebui sa sunati la Altex pentru inceput.