| DeliaDydy a întrebat:

Hei! Sunt la inceput pe TPU si am vrut sa pun o intrebare asa ca vin Saratorile de Craciun!
Pe cat se merge la colindat? Voi cum mergeti? Ce cantati? Am 13 ani si sunt fata credeti ca mai pot merge la colindat ca oricum nu par de 13 par de 10 la cat de slaba sunt laughing?
Anul trecut am fost pe 23 cu "Buna dimineata, la Mos Ajun".
Pe 24 cu "Mos Craciun" si am primit numai bani.
Pe 1 Ianuarie cu Sorcova si la fel am castigat 68 de lei plus de la parinti, bunici, matusi, unchi sau mai strans 200 de lei ( fara gluma, fara minciuni).

Va rog sa raspundeti cum mergeti voi la colindat, pana la ce varsta ati fost si ce date?

Oricum noi mergem un grup de cate 14 copii si 2 adulti happy!

Sarbatori fericite si cat mai implinite alaturi de cei dragi! Multi pupici si mult succes din sem 2 la scoala happy!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poti merge linistita la colindat, se duc si oameni de 20+ ani. Parerea mea ar fi sa cantati o colinda mai serioasa, macar dom dom sa inaltam. Mos Craciun nici nu e o colinda pana la urma si mi se pare mult prea copilaroasa.
Cantati : Astazi s-a nascut Hristos, dom dom Sa-naltam, steaua sus rasare etc. Ceva serios dar si scurt sa nu pierdeti prea mult timp la o casa.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Colindat - 4 dec, Urat- 31 dec, Sorcova ( semanat ) - 1-2 ian. In traditie nu conteaza varsta, se mai respecta in unele sate ca oricine merge in comunitate si face toate astea mai ales la neamuri. Eu am apucat cand bunica facea de sarbatori colac si pupaza, se dadeau fructe, bomboane etc, si la copii se dadeau si bani. Nu puteai pleca la asa o treaba fara traista. De la neamuri si cunoscuti faceam de o bicicleta ca exprim valoarea castigata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa mergi si la 15 daca iti place
Se merge tot asa ca acum un an

| NAT0 a răspuns:

Poți să mergi dacă asta îți face plăcere.
Se merge la fel ca anul trecut.laughing (aceleași zile)
Eu am fost ultima dată la 13 ani că nu-mi făcea plăcere să-mi răcesc gura pentru 2 portocale și 3 covrigi, e mai ușor să merg să-mi cumpăr.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Pe la straini asa aiurea pentru bani nu am fost in viata mea, oamenii si asa au destule pe cap de sarbatori si cheltuieli de unii de abia fac fata, sa ii mai deranjez si eu pentru.1 leu sau sa ma trezesc cu usi trantite in nas...nu, multumesc. Mergeam cand eram copii(8-10ani) doar pe la rude apropiate care ne intorceau vizita, adica ne colindam veri intre noi sau prieteni foarte apropiati, mai mult pentru a ne vizita unu pe altul nici intr-un caz pentru bani, nu ne lipsea nimic acasa.

| Qwwww a răspuns:

Datinile și obiceiurile, nu trebuiesc uitate, a umbla din casă în casă pentru a vesti Nașterea Mântuitorului este cel mai frumos lucru, asta înseamnă spiritul Crăciunului, eu am 17 ani și tot umblu cu colindul pe 24 decembrie.