| 12345alexandra a întrebat:

ajutati-ma si pe mine.
De cateva zile.pc'ul meu a luat'o razna.
Il deschid dimineata.e totu' ok..merge perfect.dar dupa cateva ore, mi se inchide..DOAR MONITORUL! unitatea ramane in functiune..si daca ascult o melodie..sau ceva..inca se aude.Dau restart la pc..nimic,fara imagine..insa sunetele de la windows le aud. ledul ramane aprins, iar dupa jumatate de ora, se stinge si il pot folosi din nou..Imi puteti spune ce sa fac? ..Help me!

11 răspunsuri:
| akka4 a răspuns:

Probabil din cauza caldurii, s-a umflat vreun condensator pe placa video. cand se incalzeste placa se opreste.

| 12345alexandra explică (pentru akka4):

Si trebuie schimbata placa?

| Danny1990 a răspuns:

Cu siguranta este de la monitor. ....sigur condensatorii au cedat. Se incalezsc si incep sa o ia razna. Poti sa il desfaci daca nu mai ai garantie si se observa care sunt unflati 9ii compari cu celilati). dupa ce descoperi poti ruga un parinte un prieten care se pricepe sa le schimbe(mie unul mi la schimbat cumatul), pentru ca la un specialist costa cam multicel, si mai bine iti iei unul nou.

dupa o lunaga perioada de viata a monitoarelor condesatoarele cedeaza, mai ales daca e monitor marca Samsung sau LG.

| stapanullumii a răspuns (pentru Danny1990):

Wtf? condensoarele se afla pe placa video nu in monitor laughing. pun pariu ca doar ai incercat sa dai un raspuns vadil. dar ai facut un FAIL mare. akka4 se referea la supraincalziri placii video, si inclin sa cred si eu ca e de la placa video, dar asta nu conteaza
Nu mai incercati sa va bagati daca habar nu aveti. ti l-a schimbat un cumnat. sa fim seriosi. nu ne-am nascut ieri, si sa vezi care sunt unflati laughing ma amuzi, dentru ca din cauza caldurii, intradever se dilateaza dar. cu 2-3% din latimea lui, ceva neobservabil
Data viitoare cand postezi ceva ca sa impresionezi. incearca sa te informezi
Propun funda lui akka4, deoarece el a dat raspunsul cel mai viabil, si apropo, un cooler nou... probabil ca ai nevoie de el happy

| Danny1990 a răspuns (pentru stapanullumii):

Prietene nu am citit tot raspunul lui akka4. Eu cand m-am referit la condesatori. Ma refeream strict la cei de la monitor, poate acum afli si tu ca are si el asa ceva(si nu am spus-o asa la intamplare, am spus pentru ca am patit la fel dupa o perioada se stingea si nu mai reuseam sa il pornesc decat dupa o perioada de timp). Nu este nici un fail este corect ceeace spun doar ca nu am fost atent ca akka4 se referea la condesatorii de pe placa video(atat e gresit in comm-ul anterior ca am comparat cu ce a spus el). Nu am zis ca te-ai nascut ieri dar ma faci sa cred asta, Eu am incercat sa ii dau o solutie care nu il costa mult (un condesator pentru monitor este maxim 5 lei si se schimba foarte usor).Nu contest ca poate e din cauza placii video dar se poate sa fie si de la monitor (cum a fost in cazul meu)

inca ceva special pentru tine stapanullumi daca cineva nu este atent la un detaliu nu inseamna ca nu este informat. Daca te crezi foarte informat e strict problema ta insa aici nimeni nu iti da dreptul sa comentezi ce au postat altii asa ca data viitoare scutestene (sau cel putin pe mine)
P.S eu nu i-am raspuns pentru ca vreau funda

| stapanullumii a răspuns (pentru Danny1990):

Din cate stiu internetul este liber si pot comenta ce vreau si unde vreau. saua intrat SOPA in lege si acum sunt monitorizat?winking.
whatever, era si mare comentariul lui akka4 sa "nu il citesti pe tot cu atentie"

| Danny1990 a răspuns (pentru stapanullumii):

Asta e frustrarea ta? daca citesc eu toate commurile. Nu inteleg frate cum poti scoate aberatii din minte. Nu am nici o porblema cu tine ca ai comentat acolo unde ma gresit. Doar ca nu inteleg " Nu mai incercati sa va bagati daca habar nu aveti. ti l-a schimbat un cumnat. sa fim seriosi. nu ne-am nascut ieri, " ce e cu asta? (lucrezi la SRI sa stii cat de bine e informata lumea). Cumatul meu lucreaza de mai bine de 12 ani in domeniul IT (oare chiar atat de neinfrmat sa fie sa nu stie sa schimbe 2-3 condensatori ). Dar cred ca omit faptul ca nu ai alceva de facut decat sa vorbesiti si tu sa nu te plictisesti. Esti vreun sfant si trebuie sa ma pedepsesti (desi poate din curiozitate o sa te interesezi mai bine ca ce am spus este corect...si sa schimbe stie pana si orice electrician, nu numai baieti de la service care te jupoaie de bani pentru 5 min)

| stapanullumii a răspuns (pentru Danny1990):

Am o frustrare. hmm. intereasant. merci ca mi-ai spus, trollface, ce ma amuza pe mine, nu este continul mesajelor tale, ci convingerea ta ca ceea ce spui este corect. desi sa fim seriosi. nu este, si poate expertul tau ti-a spus asa ca sa intelegi si tu. na. ca pentru copii mai miciwinking...

">>>Cu siguranta

| Danny1990 a răspuns (pentru stapanullumii):

Vai cu faza asta m-ai spart rolling on the floor))))))))).Da! bine prietene cu alte ocazii te rog sa iti stapanesti frustrarile. Sunt multi ca tine mai ales pe acest site (care probabil intra doar din plictiseala ) Daca erai tu ala mare, ma corectai frumos unde am gresit (de obicei asa fac oameni care au ceva intersant de spus). Tu ai facut ca majoritatea pustanilor din ziua de azi, ai aruncat cu 2-3 cuvinte simtindu-te zmeu(cine sunt eu si ce dreptate am).Nu are rost sa ma complic sa iti demonstrez ca e si ce am spus eu o solutie.

| Danny1990 a răspuns (pentru stapanullumii):

Ia uite prietene...ca am gasit si site-ul unde am aflat despre problema care am avut-o. Eu am precizat cine mi-a schimbat nu de unde am aflat. E un model din 2006 Samsung 940nw. In mod special te rog sa citesti simptomele care apar si rezolvarea.

Simptome:

- Monitorul pare sa se stinga brusc dar led-ul indica ca e pornit.

- Acest eveniment e precedat de variatii in luminozitate, flickers, un sunet inalt din interiorul monitorului, miros de plastic topit, etc.

- Monitorul a fost probabil asamblat inainte de 2006 ( creste foarte mult sansele)

Rezolvarea problemei:

Problema este cauzata de unul sau mai multe condensatoare care s-au ars/topit. A existat o perioada cand foarte multe firme au folosit condensatoare de calitate extrem de proasta ( Samsung, Fujitsu etc ) iar asta duce la reducerea drastica a duratei de viata a unui echipament cu astfel de condensatoare mai ales monitoare.

1) Desfaceti carcasa monitorului. Aici depinde foarte mult de modelul monitorului. Samsung-ul meu se deschide pur si simplu prin fortarea cu o lama sau ceva asemanator a locurilor de imbinare. Alte monitoare folosesc un design mai inteligent cu suruburi. Incercati sa aveti grija la acest punct mai ales daca si la voi imbinarea se face doar prin presiune si bucati subtiri de plastic, caci acestea se pot rupe foarte usor.

2) Acum ca ati trecut de partea grea continuati sa desfaceti carcasele ( de metal de data asta ) pana cand gasiti si aveti acces liber si direct la placuta de siliciu in care ar intra cablul de curent.

3) Scoateti placuta si tineti minte unde intra fiecare fir. Iarasi incercati sa nu bruscati sau sa trageti prea tare de fire unele pot fi destul de sensibile.

4) Verificati cu atentie placuta, condensatorii si rezistentele de pe suprafata ei. Daca vreun condensator este umflat, topit, deformat, spart, cu semne de arsura in jur ( chiar si putin) in mod sigur acela este de vina.

5) Trebuie sa topiti cositorul care-l tine prins si sa il inlocuiti cu unul asemenator sau mai bun. Condensatoarele sunt ieftine dar uneori dificil de gasit, pentru cei din Bucuresti cunoastem cateva locatii. In cazul meu cele originale aveau 25V si 820uF dar le-am inlocuit cu unele de 1000uF. u=micro.

6) Asigurati-va ca nu ati atins si alte circuite cand ati montat noul condensator, apoi legati firele la loc si verificati daca monitorul se aprinde. In mod normal ar trebui sa vedeti fereastra cu "No signal" daca monitorul nu e legat si la calculator.

Atat. Astfel cu numai 5 lei ati salvat monitorul.

si iti dau si site-ul sa te convingi tu singurel: http://www.rgstuff.ro/cum-sa-repari-monitorul/

| r3ally a răspuns:

E posibil monitorul tau sa aiba ceva! Poti sa il duci la un "service" autorizat si ti-l pot testa. O alta varianta e placa video a pc'ului! Cel mai sigur e sa il duci undeva sa il verifice, asa vei sti sigur ce are...