| adrili10 a întrebat:

Hei TPU mai tarziu si la accea zi sunt cuvinte sau grupuri de cuvinte care se refera la timpul in care se petrece actiunea.

3 răspunsuri:
| Zoey112 a răspuns:

Da

| gabriela15 a răspuns:

Mai tarziu nu e grup de cuvinte, adverbul e la gradul de comparatie comparativ de superioritate. Stii ca adverbele si adj au grade de comparatie la acea zi, da este grup de cuvinte.

| pizzahut a răspuns:

Sunt termeni vagi. In general, cand auzi despre timpul in care se petrece actiunea, te gandesti la lucruri de genul 'in prima zi de vara', 'seara tarziu', 'maine dimineata', adica lucruri concrete.