| Anaa939839393 a întrebat:

Hello! Banuiesc ca ati auzit de "WellCode"; compania care ne ajuta sa invatam programare de la 0. La final ne ofera un certificat cum ca avem aceste studii? (Banuiesc ca se va da o testare pentru acel certificat)

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da am auzit de wellcode, dar deloc de bine. Cer mii de euro pe cursuri pe care le poți face singurel

| NLS a răspuns:

Nu stiu sigur daca e teapa sau nu,
dar programare se poate invata foarte bine fara nici un leu in ziua de azi.

Exista mii de tutoriale amanuntite pe YouTube,

exista SoloLearn (mie imi place mult platforma asta, chiar si varianta gratuita e decenta si ofera material bine explicat, cu exemple concrete de folosire, si cu ceva exercitii de aprofundare si reamintire)

Si pe deasupra, exista pbinfo.ro

Si multe, multe altele.
Site-uri sau PDF-uri cu material foarte in detaliu explicat,
numai sa vrei si sa stii sa cauti.

Foarte sincer iti spun, in domeniul acesta, DACA nu ai initiativa, nu vei ajunge sa faci nimic marcant.

Programarea e pentru mintile ce pot structura logic informatia, ce vor/pot si stiu sa caute singuri orice, de la material sau rezolvari pentru te miri ce.

Daca poti dovedi ca esti bun, treci inaintea celor cu diploma in 99% dintre cazuri.

E un domeniu in care se cauta skilluri si inteligenta, nu diplome.

Nu spun ca NU e recomandat sa faci o facultate in domeniu.
Insa acele cursuri pot fi substituite... de auto-didactii cu vointa.

| Brizbriz a răspuns:

"acum 11 ore | Anaa939839393 a întrebat:
Hello! Banuiesc ca ati auzit de "WellCode"; compania care ne ajuta sa invatam programare de la 0. La final ne ofera un certificat cum ca avem aceste studii?"

am doua probleme mici cu intrebarea ta
2. certificat de programator... CE E AIA?!?
NU am auzit in viata mea, si daca exista, e implicit teapa, ABSOLUT TEAPA
de ce?
pentru ca la angajare, poti sa vi cu diploma de absolvire a facultatii de programare, magna cum laude, cea mai mare nota din scoala, masterat, doctorat, samd

ASTA E PROGRAMARE, singurul, SINGURUL LUCRU PE CARE IL INTERESEAZA PE UN ANGAJATOR E CAT DE *****BUN***** ESTI SI ***NIMIC*** ALTCEVA

deci, ii doare in cot de orice hartie poti sa produci, or sa te testeze EI si daca treci bine, daca nu...
"cara-te dracu, ca ne faci sa pierdem timpul, degeaba, si ia-ti si diplomele imbecile cu tine"

1. mi se pare absolut INEPT sa platesti sa inveti programare, ori ai talent si inveti singur... USOR, de la 0 de pe milioardili de tutoriale gratis de care e plin netul, ori nu te duce mintea, deci nu inveti nimic, indiferent cata scoala faci, si cati bani ai dat pe scoala aia

| Brizbriz a răspuns (pentru Brizbriz):

Am scris o tona, hai sa iti spun ideea simplu si pe scurt

FACI CONFUZIE!

confunzi programarea cu o meserie ca oricare alta
programarea nu e DELOC o meserie la fel ca oricare alta, unde tocesti faci scoala, muncesti sa iei o hartie si apoi te angajezi bazat pe hartia aia

programarea e NUMAI despre cat de bun esti, iar bun ajungi NUMAI daca ai talent, nu conteaza deloc, cat de tare esti dispus sa tocesti, ABSOLUT DELOC

eu de ex. stiu programare... BINE, dar ca programator sunt mediocru, pentru ca am un talent foarte limitat in domeniu si peste un anumit nivel, MA INNEBUNESTE

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu stiu cum ai auzit de Wellcode, dar nu ai auzit si de faptul ca e o mare teapa firma aia.

Daca vrei sa inveti programare de la 0, o poti face fara sa arunci cu bani pe toate prostiile.

Iar inainte de a te angaja, iti faci 2-3 proiecte mai faine la care sa lucrezi macar o luna la fiecare. Astea o sa insemne mult mai mult decat orice certificat.

| SingleForOne a răspuns:

Cam orice curs ofera o testare la final, dar eu nu m-as increde in ceva ce nu m-am documentat. Daca vrei sa inveti programare, poti incerca canale pe Youtube sau site-uri de unde poti invata gratis. Daca vrei o certificare, poti sa inveti programare si altele chiar de la Google, prin Coursera (cu subscriptie), si asta este mult mai credibil. Newsfeed-ul meu e plin cu "oportunitati" de a invata programare, dar n-are rost.