| GothicTiamat a întrebat:

Help. Ma jucam si deodata nu mi-a mai mers tastatura. A disparut si din Control Panel, nu imi arata decat mouse-ul. Ce pot face? (nu e de vina tastaura).

21 răspunsuri:
| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Vezi poate a iesit tastatura din unitate, stii tu, cablul. Daca nu incearca alta tastatura sa vezi daca merge.
Sau Da click dreapta pe my computer, alege proprietati, iar de acolo device manager. Cauta tastatura in lista aia si vezi sa nu fie dat Disable
Daca tot nu functioneaza, ai putea incerca tastatura asta care nu merge, la alt pc, sa vezi daca la ala merge.

In caz ca nu merge -> tastatura stricata (cablu fisurat, pinii mufei stricati, sau chiar tastatura in sine stricata).
In caz ca merge -> Eroare software sau probleme cu placa de baza

Daca e tastatura de la laptop roaga'te sa fie doar vreo eroare software.

Daca e vreo eroare software cel mai simplu e sa reinstalezi windowsul, dar ai putea incerca sa scanezi de virusi, sa repari registrii.

| GothicTiamat explică (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Asta spuneam ca merge tastaura nu exista nici macar in device manager si cand deschid PC imi scrie ceva de genul Keyboard error. Sa se fi ars portul?

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru GothicTiamat):

Ah, uitasem sa intreb, ai tastatura usb, sau mufa din aia rotunda? Daca e rotunda, ai putea cumpara o tastatura USB ~20 lei la eMag. Si atata timp cat porturile USB merg, nu e nevoie sa repari portul tastaturii.

| GothicTiamat explică (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

E cu mufa nu am prin usb asta e ce sa fac o iau iau una d-aia dar voiam doar sa stiu cum as putea afla deca e portul ars sau e altceva de vina, placa de baza sau ceva din bios...
Mersi oricum pentru raspuns.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru GothicTiamat):

Ai putea totusi sa intri in bios si sa alegi Fail Safe options, F7 sau F8, nu stiu sigur, dar sunt convins ca vei gasi, dupa ce alegi aia apesi F10 si salvezi, daca tot nu detecteaza tastatura nu e din bios.

Problemele hardware ar putea fi:
1.s-o fi dezlipit vreun pin de la portul ala micut
2.Ars portul?
3.Placa de baza cu probleme? Ceea ce nu prea cred, ca daca avea probleme nu detecta nici hardul, nici mouseul, nici nimic.

Eu banuiesc ca s-o fi dezlipit un pic portul thinking Ai putea desface unitatea si vezi daca se misca patratelul ala al tastaturiitongue

| GothicTiamat explică (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Cum intru in bios daca nu merge tastatura? Am bagat mouse-ul in mufa in locul tastaurii si s-a aprins deci asta inseamna ca nu e ars portul daca as putea sa intru in bios poate as rezolva dar nu pot intra in bios pentru ca nu merge tastura.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru GothicTiamat):

Pff, scuze, nu m-am gadit cum apesti taste fara tastatura...
Daca portul merge probabil e tastatura de vina. Hmmm, ai putea verifica daca nu e fisurat/dezlipit firul tastaturii. Sunt 2 locuri unde ar putea fi fisurat.
1.Chiar langa mufa aia mov (parca e movthinking) ca mai tragi de tastatura, si se indoaie cam tare cablul in zona aia
2. In locul in care intra firul in tastatura (asta poate fi exact unde intra in tastatura, sau chiar la 1 cm in interiorul tastaturii...)

| GothicTiamat explică (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

E buna tastaura am incercat-o la alt pc (adica la asta la care sunt acum)

| GothicTiamat explică (pentru GothicTiamat):

Plus ca am bagat 3 tastauri pana acum la pc si nici una nu merge. Cred ca e din bios dar nu pot accesa biosul

| GothicTiamat explică (pentru GothicTiamat):

Si chiar daca iau una pe usb mai am nevoie sa intru in bios sau safe mode si nu am cum face asta prin tastaura usb ca nu mi-o ia.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru GothicTiamat):

Hmm, deci: Tastatura merge, Mouse-ul se aprinde cand il bagi in portul tastaturii.
Ai incercat sa iei tastatura de la pc-ul de la care esti acum, sa o pui la celalalt?

Iar atunci cand deschizi pc-ul iti zice "Keyboard not found, press F1 to continue" sau mai spune ceva in plus?

Noh, raman fara idei straight face Ai putea merge la un service sa vada aia ce are, sau, faci rost de o tastatura usb, insa, daca nici tastatura aia usb nu merge ar insemna ca e ceva de la placa de baza:-s

| GothicTiamat explică (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Nasol. Merci crying

| GothicTiamat explică (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Am incercat cu alte tasturi acelasi mesaj...sad Mersi pentru ajutor big grin

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru GothicTiamat):

@ partea despre tastatura usb

Tot ce ar trebui sa faci e sa o bagi in port si sa aprinzi pc-ul, fara sa ai nevoie de bios si alte chestii. Daca nu o detecteaza ar putea fi ceva de la placa de baza...(dar n-am idee ce sad ) Pfff

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru GothicTiamat):

Ajutor e atunci cand se rezolva ceva...eu doar te-am facut sa pierzi timp :-s

| GothicTiamat explică (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

E acolo asa putin un mic ajutor tot a fost; macar a fost un suport moral happy

| mona01 a răspuns:

Daca nu iti merge cum ai scris?

| GothicTiamat explică (pentru mona01):

De pe alt calculator si exista si tastaura virtuala of ce intrebare.

| mona01 a răspuns (pentru GothicTiamat):

Bine...Atunci ia-ti alta tastatura!

| GothicTiamat explică (pentru mona01):

Tu altceva nu ai ce face decat sa dai raspunsuri aiurea? Nici macar nu ai citit intrbarea dupa cum raspunzi

| qwerty21 a răspuns:

Baga mufa in unitatea centrala