| ReadMe a întrebat:

Help! Nu stiu la ce liceu sa intru... dintre Mate-Info si Filologie.
Imi puteti spune unde sa ma duc?
Sau ce materii se fac la fiecare (orar).
Imi place algebra, dar pana la un anumit nivel de dificultate, nu si geometria, nu imi place istoria, si cu romana nu prea am neintelegeri, la fizica si chimie ma descurc, la biologie sunt praf, la engleza ma pricep, la franceza nu prea stiu nimic, la calculatoare ma pricep (photoshop/after effect si altele de la Adobe ) chiar si la multe alte programe si chestii web etc (ma pricep destul de bine pentru varsta mea la pc-uribig grin).
As vrea sa ma fac : Psiholog/Actor/Regizor/Avocat(dar necesita multa munca...si nu prea sunt sigura)/Ceva in IT (daca mai lucrez)/ o meserie banoasa care nu necesita multa munca...
dau funda cui ma ajuta cel mai mult (multumesc anticipatlaughing

3 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

La mate-info o sa mori cu matematica in brate. E ok sa-ti placa algebra. Si mie imi place si tot m-am dus la filologie. Pentru ca "pana la un anumit punct" nu e pe aceeasi lungime de unda cu profilul mate-info. In conluzie ori o sa tocesti la mate (daca esti in stare,pentru ca unii chiar nu au capacitatea de a intelege) ori o sa ai zile amare si trebuie sa iei in calcul si bac-ul la mate. Chiar daca tu te pricepi la IT si ti-ar placea sa faci ceva in domeniul asta,poti lua cursuri,poti invata acasa,dar nu se merita sa te duci la mate-info daca stii ca nu te pricepi sau nu poti decat pana la un punct. Iar biologia e destul de grea la mate-info. Eu zic sa te duci la filologie,pentru ca din cate am inteles te descurci la romana,la istorie nu iti place,dar asta nu inseamna ca nu poti invata,la engleza te pricepi,la franceza oricum nu se pricepe nimeni laughing)) Eu sunt foarte buna la engleza,iar la franceza abia zic un bonjour!
Daca vrei la psihologie, actorie, regie, avocatura, nu ai nevoie de mate-info. Daca vrei meserie banoasa (ca pana la urma toate necesita munca..mai ales actoria si regia) atunci tin sa te anunt ca numai avocatura si IT-ul intra in plan. Cu psihologia trebuie sa ai noroc si e foarte grea oricum! Cel mai bine castigi tot din IT. Dar pentru asta nu trebuie sa faci mate-info sau cine stie ce facultate. Pentru IT trebuie inclinatie. Eu am inclinatie catre IT si stiu o groaza, desi nici nu am invatat. Pur si simplu am incercat si mi-a iesit. Eu as vrea sa fac ceva tot in IT, dar mai mult pe gaming happy Si iti zic sigur ca nu-ti trebuie decat talent si curaj sa te bagi in programe. Deci as zice sa te duci la filologie. Viata usoara happy N-are rost sa te bagi la mate-info. O sa ti se acreasca de atata mate.

| Garielu a răspuns:

Pt psiholog trebuie fiziolozie actor tot Fsihologie regizor la fel si Avocat trebuie Stiinte sociale

| snake260889 a răspuns:

Mergi pe mate-info daca iti place informatica si te si pricepi la fizica, chimie.La celelalte meserii nu prea conteaza profilul din liceu, ci facultatea pe care o urmezi.La filologie programul este destul de lejer. Faci 5- 6 ore de romana, 2 de latina, geografie(2), istorie(2-3),limbi straine, eu am fost pe filologie bilingv si faceam si 5-6 ore de engleza, 2 de franceza, 1 de spaniola.la filo faci mate doar 2 ani, 2 ore pe sapt si atunci la un nivel nu prea avansat, chimia e usoara, biologia la fel.mai ai in orar sport, muzica, desen, religie si intr-u an faci logica, in altul psihologie, filosofie.
Daca mergi pe filologie o sa dai bacul la romana, istorie si geografie.
La mate-info faci mai multe ore de mate, de romana faci tot vreo 5, faci info, chimie, biologie, la un nivel mai avansat.
Daca mergi pe mate-info dai bacul la romana, mate si fizica/biologie.