| ReadMe a întrebat:

Hey! Am o problema cu PC-ul meu... vreau sa ii reinstalez Windows-ul si nu stiu cum... (prin reinstalez windows-ul eu inteleg *a se sterge tot din el si a o lua de la inceput*).
Nu am CD-ul de la windows, si ma intrebatm daca se poate si fara CD, sau o alta optiune big grin
BTW dupa ce se reinstaleaza windows-ul trebuie sa reinstalez partile de exemplu pentru Acer....Ca atunci cand cumperi un laptop nou si iti da un CD care ar trebui sa iti instaleze ce lipseste...lamuriti-ma va rog repede funda

1 răspuns:
| K0sti a răspuns:

Primul pas pe care-l faci este sa-ti salvezi datele importante de pe hard, daca ai. Daca nu ai decat o singura partitie, nasol, ca le pierzi. Daca ai doua, le muti pe partitia cealalta. Asta in caz ca ai facut prostia pe care o face majoritatea sa-si salveze datele importante pe desktop si prin my documents! Asta un aspect. Apoi dupa ce ti-ai salvat ce ai avut de salvat, formatezi hardul si il partitionezi in functie de sistemul de operare (de obicei un 40-50 GB pentru partitia cu windows e suficient si restul ce ramane, a doua partitie pentru date, muzica, filme, etc). Dupa care te apuci si torni windows pe el. Dupa ce ai terminat de instalat sistemul de operare, te apuci si instalezi driverele. Primul lucru. Apoi programele! Asta e tot. Simplu! Spor la treaba!