| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Când cumperi un laptop nou trebuie sa instalez ceva chestii pe el? Și dacă da, cum? Îl pot face sa meargă mai rapid? De ce se blochează chiar daca e nou?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stim ce Windows ai si daca sunt instalate toate driverele (softuare care permite sistemului de operare sa foloseasca partea hardware)! Revino cu amanunte!

Bula
| Bula a răspuns:

Cand cumperi o masina, prima data trebuie sa inveti cum sa conduci, dupa care inveti si restul detaliilor pe parcurs. La fel se intampla si cu calculatoarele, telefoanele si alte dispozitive.

Cand cumperi un laptop, intai trebuie sa inveti cum functioneaza un calculator.
Daca-l cumperi cand nu ai inca suficienta experienta, cel mai bine este sa ceri ajutorul unei persoane cu experienta, chiar si unui specialist in service. E drept, asistenta tehnica te costa, dar vei avea siguranta de a nu arunca banii degeaba.

Pentru incepatori, asa cum nu cumperi o masina noua de zeci de mii de euro, la fel nu trebuie nici un calculator scump (doar daca vrei sa le cumperi de fite).

Ca urmare, pana ce cei invata sa folosesti laptop-ul, prima data cumpara-ti unul de mana a 2-a, de firma buna (Dell, HP etc.), iar dupa 1-2 ani de invatare si exersare poti cumpara ceva mai scump, daca vei avea nevoie.
Un asemenea laptop bun poti cumpara la 500-1000 lei, cu Windows sau Linux (recomandat) instalat pe el.
Daca va fi cu Windows, atunci mai ai nevoie de un program antivirus, dar cu Linux nu e nevoie nici de atat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde ce laptop ai cumparat si ce avea pe el. Daca e cu HDD si nu cu SSD, o sa se poticneasca indiferent de ce procesor are si cita memorie e instalata...

| Bizon95 a răspuns:

Daca se blocheaza poti sa mergi cu el la garantie
ar trebui sa dai mai multe detalii despre configuratie si cand se blocheaza pentru un raspuns mai la obiect

in rest, trebuie sa instalezi ce ai nevoie, nu e o chestie "magica" de gen bagi codul "impulse 101" in consola si brusc merge absolut perfect

| danutzu96 a răspuns:

PAI, daca ai cumparat o prastie din aia cu Celeron N3050 si un HDD de ras, de exemplu, e normal ca daca ii bagi windows 10 sa se blocheze la un tab de Youtube si unul de Fb...