| alma200033 a întrebat:

Hey! Cum as putea sa-mi dezvolt inteligenta și cum aș putea scăpa de emoții? Am emoții și dacă trebuie sa vorbesc în public, as vrea sa scap de ele

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inteligenta iti poti dezvolta citind foarte multe carti, din domenii de interes cat mai diversificat.
De enotii poti scapa citind mult si cu voce tare, ocazional si in fata altor, mai multor persoane.
Trebuie sa faci multe asemenea exercitii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum as putea sa-mi dezvolt inteligenta și cum aș putea scăpa de emoții?
De când te naști inteligența se tot dezvoltă.
Ca să fii inteligent trebuie să ai un creier sănătos în primul rând și să păstrezi sănătatea lui și a întregului corp la termen lung.
Aceasta se poate cu stilul de viață 8/8/8/24/7/365 plus dietă pe bază de plante plus suficentă mișcare și exerciții fizice.
Apoi, să cultivi și să păstrezi curiozitatea copilului de la 5 ani care pune de 100 de ori pe zi întrebarea - de ce -.
Am emoții și dacă trebuie sa vorbesc în public, as vrea sa scap de ele.
Nu poți scăpa de emoții. Ar fi și periculos, căci e-moțiile sunt e-mișcare, ele te pun în mișcare. Poți însă să le controloezi tu pe ele, nu să te controleze ele pe tine. Aceasta se fae prin exerciții specifice. Cauți pe Internet și găsești.

| Zuzu1991 a răspuns:

Iti imaginezi publicul ca fiind intr-o postura nasparlie de gen sunt toti dezbracati sau au un nas rosu de clovn sau si mai rau, care straluceste (ca renul Rudolph)
asa ca nu o sa ii iei in serios, si ar fi ca si cum ai vorbi in fata unor rate... unde NIMENI nu se jeneaza

| Mirel4412 a răspuns:

Pai exista oameni inteligenti care nu au pus niciodata mana pe o carte, si unii care au facut inversul, adica au citit multe carti si tot prosti au ramas. Inteligenta se dobandeste dupa experientele vietii. Daca ti-ai pus vreodata intrebarea "oare eu sunt prost" inseamna ca ai inteligenta rationala nu stiu cum sa o numesc, nu neaparat cultura generala

| Mopmop a răspuns:

Intrebarea ta denota inteligenta! Experimenteaza totul la fel ca si pana acum. Nu te gandi ca reuseati sau nu, important e sa incerci! Ti e frica sa vorbesti in public? Intra intr-un magazin si vorbeste tare cu lumea. (Un exemplu poate nu chiar bun insa cred ca ai prins ideea)
Cel mai important fapt daca imi permiti: nu toti oamenii destepti sunt inteligenti insa invers cred ca e posibil!

| 123123NONAME123123 a răspuns:

Sunt sigur ca exista pe piata o pastila care sa aiba efectul potrivit asupra hormonilor incat sa te scape de stres, daca nu, experimenteaza cu toate substantele care le gasesti la tine pe sub mana, cu cantitati, combinatii, dar informeaza-te un pic inainte despre efectele care ar trebui sa le aiba asupra ta, poti experimenta si cu combinatii de pastile de genul cu efect depresant/stimulent, si daca tot nu iti iese invata tu "niste" chimie si biologie si incearca sa-ti procuri proprile "leacuri" dar nu le incerca pe tine pentru inceputlaughing