| RoseOfTheFire a întrebat:

Hey nu stiu ce sa mai fac cu caldura asta numai am pofta de mancare voua vi sa intamplat asa ceva?

11 răspunsuri:
| xdIoanaBuzilaxd a răspuns:

Da! Este normal!

Eu pe caldura obiusnuiesc sa mananc alimente mai reci si racoritoare! Ca de exemplu:branza cu rosii =p~ este perfecta pentru timpul asta sau legumele reci sau fructele reci sunt racoritoare, papa branzica, iaurt, tot reci

În ultimele zile am simțit căldura soarelui din plin. Ne bucurăm de ea, ce-i drept, însă ne poate da peste cap foarte ușor un plan de alimentație corect.

Ce trebuie să consumăm pe caniculă, care sunt nutrienții esențiali pentru o bună funcționare a organismului citiți în rândurile de mai jos.

Nutrienți esențiali
Conform specialiștilor, nutrienții esențiali care sprijină organismul să funcționeze corect sunt de fapt proteinele, glucidele și grăsimile. Pe măsură ce temperatura de afară crește, pofta de mâncare scade. În ciuda acestui aspect ne- am putea trezi chiar cu kilograme în plus, mai ales din cauză că mâncăm ce apucăm, fără a mai ține cont de calitate ci doar de cantitate. Aceste mese bogate le luăm în general seara, când soarele se duce și profităm de răcoare. Studiile arată că 35 la sută din aportul caloric zilnic trebuie să provină din lipide. Grăsimile nesaturate sunt cele mai bune, Omega 3 și Omega 6. Sunt de regulă grăsimi vegetale și se află în maioneze de bună calitate, în margarină. Grăsimi bune sunt și în semințe, alune de pădure, fistic, pește. Vara e bine să limităm consumul de lactate grase, produse de patiserie sau de fast-food.

Hidratare și mese ușoare
Tot în sezonul cald, trebuie să ne asigurăm că organismul este bine hidratat. În acest sens vom bea multă apă, adică minim doi litri zilnic și vom consuma multe legume, fructe, supe și ceaiuri. Vara mesele trebuie să fie ușoare și să ne ofere hidratarea de care corpul are mare nevoie.

funda?:*

| Vanyum a răspuns:

Da, cred că majoritatea avem această problemă, dar ne acomodăm cu timpul.

| AoBo a răspuns:

Da...logic...asa e vara!

| Clauvdgg a răspuns:

Da!

| CRISS69TM a răspuns:

Treci pe bere.are calorii, si iti va veni si pofta de mancare.

| Marybm a răspuns:

Dahappy dar nu ai pofta de mancare un timp. pana te obisnuiesti cu caldura.:d

| TkSonia a răspuns:

Nu mi se întâmplă

| MicutzaRuxi a răspuns:

Da, si mie mi se intampla si nu stiu de ce, dar n-am chef de absolut nimic. nu vorbesc cu nimeni, sunt suparata, am o stare de somnolenta asidua si ma tot cert cu mama. poate este si un efect secundar ale situatiilor ptin care trec, dar chiar nici eu nu stiu ce sa mai fac.

| RoseOfTheFire explică (pentru MicutzaRuxi):

Aceeasi situatie si in cazul meu

| MicutzaRuxi a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Hey` pana la urma, vom fi ok!:*

| GiGiSaN21 a răspuns:

Da.