| AllForOneAndOneForAll a întrebat:

am contract nedeterminat la locul de munca si am deja 8 luni de cand lucrez la cat timp pot beneficia legal de concediul de maternitate

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 158/2005 stagiul de cotizare necesar este de 0 luna in ultimele 12 luni, citez:
"ART.7.Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical."