| Alina11111 a întrebat:

Parintii mei sunt despartiti, iar eu sunt sub tutela mamei. Daca vreau sa plec din tara, am nevoie de procura si de la tata sau este de ajuns cea a mamei? Tin sa mentionez ca sunt minora, am 17 ani. Astept raspuns. Va multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie si de declaratia notariala (nu procura) a tatalui, daca nu ai fost incredintata numai mamei, ci doar ti-a fost stabilit domiciliul la mama. Uita-te ce scrie in hotararea de divort.

| Alina11111 explică (pentru Ioandelasal):

Pai la divort eu am ramas la tata, prin lege, dar dupa am fost la tribunal si am depus o declaratie prin care vreau sa raman sub tutela mamei.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alina11111):

Nu este vorba de nici o tutela, ti-a fost stabilit domiciliul la tata si tu ai cerut sa ti se stabileasca la mama, dar nu spui daca udecatorul a admis cererea ta.
Dupa intrarea in vigoare a noului Cod civil, la 1 octombrie 2011, de regula custodia este comuna, doar domiciliul se stabileste la un parinte, asa ca pentru plecarea in strainatate minorul are nevoie de declaratiile ambilor parinti. Daca unul refuza se poate solicita, prin ustitie (instanta de tutela) o hotarare care sa tina loc de declaratia parintelui care refuza acordul sau pentru plecarea minorului in strainatate.