| UserName250000 a întrebat:

Am o problema mare. Sunt singurul din clasa care nu are bani de PC Gaming! Toti colegii mei (sunt 24 de copii in clasa) au asa:
- 5 dintre ei au GTX 1060 6GB, procesor i5 generatie noua
- 10 dintre ei au GTX 1080 8GB, procesor i7, generatie recenta
- 2 dintre ei au GTX 1080 Ti 11GB, procesor i9
- restul au GTX 1050 4GB
De ce nu pot sa am bani de pc gaming? Ca am paypal 0$, banii se consuma doar pe facturi etc.
Sunt singurul care are asa:
- Procesor Celeron generatia a 2-a
- Placa Video integrata Intel de 1024MB (1GB)
- 2,5GB DDR3

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Dar ce imensa suparare pe tine...
Frate, daca vrei sa ajungi un om, nu "om", muncesiti si investesti in tine, nu in calculator.
Viata nu se rezuma la jocuri.
Ar trebui sa te consideri norocos ca ai macar un calculator care te poate ajuta in a deveni ceva, iar daca tu crezi ca daca devii gamer, vei fi ceva, te inseli amarnic.
Lasa jocurile, umple-ti timpul cu ceva care chiar te va ajuta, spre exemplu, daca vrei sa devii programator, invata un limbaj de programare, daca vrei sa devii biologist, studiaza biologia, si asa mai departe, fiecare materie are un farmec aparte iar fiecare materie iti deschide o poarta catre un viitor.
Incearca, sa vezibpartea buna, si nu mai spun ca si parintii depun mult efort pentru a te sustine.
Iar eu spun, pentru ca multi vor sa devina programatori, cu calculatorul pe card il ai, poti face multe.

| NLS a răspuns:

Exista lucruri mult mai grave în viata decât a nu deține un aparat care de cele mai multe ori te "ajuta" sa devii dependent de el. Și sa pierzi astfel timp prețios. Exista oameni de afaceri sau politicieni care nu dețin un cont de email sau un smartphone, deși au milioane in conturi.
Am cautat ceva pe net, însă nu am găsit, asa ca încerc sa redau din amintiri: cică merge un tip amarat, căruia i se terminaseră banii, sa se angajeze la Microsoft, "femeie" de serviciu.
E întrebat dacă are cont de email, dacă are activitate în online, pe rețele sociale, la care tipul, amarat, răspunde ca nu a folosit în viata lui un calculator. E refuzat instantaneu din acest motiv. Cu ultimii 50$ din buzunar, se gândește ce ar putea face. Ii vine o idee salvatoare. Cumpăra niște produse ce se cautau, și le vinde puțin mai scump, cu un oarecare profit, într un loc maxim frecventat de trecatori. În scurt timp, avansează și își deschide propria tarabă, diversificandu-si oferta. În mai puțin de 6ani, isi deschide un magazin de cartier, și pana la un magazin în centrul orașului nu mai are cale atât de lunga. Ajunge în cele din urma, datorita devotamentului, corectitudinii și muncii asidue, sa dețină un lanț de magazine. E remarcat de presa și e invitat la o emisiune de profil economic sa își destăinuie secretul reușitei în afaceri. Începe sa povestească cum a pornit de jos, fără sa aibă cunoștințe sau finanțare, și prin munca, s-a ridicat...
La final moderatorul îl felicita și ii cere sa își dea adresa de e-mail, pentru a ii face reclama pe post, și totodată pentru a primi întrebări de la telespectatori. La care tipul răspunde sincer ca nu a avut niciodată email sau calculator. Moderatorul uimit, îl felicita și exclama: "nu pot sa cred cum o persoana fără cont de email a ajuns sa conducă un lanț de magazine. Ma întreb cât de mult ați fi realizat dacă ați fi avut un cont". La care tipul: "mda, as fi spălat wc-uri la Microsoft."

De obicei cei ce primesc tot ce își doresc de la părinți, cred ca totul li se cuvine, și nu mai sunt motivați sa învețe și sa lupte pentru ceea isi doresc.

| cristimihailov a răspuns:

Fii singurul din clasa care nu joaca.

Acum pare o tragedie. Dar nici nnu realizezi cat de mare e norocul care te-a pocnit.

Apuca-te sa citesti si sa faci alte lucruri interesante. Sa inveti, etc.

Tu poti, aia cu calculatoare mai puternice nu pot. Pt ca tentatia jocurilor e prea mare.

Declara ca esti alergic la jocuri si investeste timpul in tine.

| LilPeep a răspuns:

Pentru ca din seria bani

| kirarin a răspuns:

O vai dar cat de bine stiu cum e sa fi ala mai ‘sarac’ din clasa/grupa. La facultate la mine cand lucram la laptop toti vin cu avioane chiar daca scriu in notepad si in sublimetext laughing, iar eu mereu cu vechiul meu faras. Cel mai aiurea e cand ne strangem sa jucam un csgo sau un fortnite dupa ore in sala de lectura de pe palier. Adica se strag, ca eu fug acasa repejor si joc de la pc care e numai cat trebuie de bun sa am un 40-50 fps constant.
Dar da, inteleg durererea, tot ce poti face e sa il iei usor usor pe piese si ai sa ai ceva decent pana la urma ^^

| CristianXP25 a răspuns:

Fiecare cu posibilitatiile de care dispune.
Bravo.ei ca au avut parintii sa investeasca doar in pc-uri, si sa le faca poftele.
Nu iti face griji ..cu timpul' iti poti face si tu un pc bunicel ..nu FULL GAMING.dar sa te joci. aproape ca ei.
Chiar daca au placi ..si Pc-uri de gaming ..tot jocuri ..care le rezista la aproape toti le joaca. Gen : lota, Lol, Samp, GTA5, FiveM, etc.
Pana mai recent am avut.un Intel pentium..cu 2 gb dd3 si o sursa de ziceai ca e ventilator..de zgomot..nu mai vb..se bloca apropae non-stop ..mai ales vara.
acum ..am un i5-2400.6gb dd3 ..Si o sursa njoy 450w.
placa video ..nu am, dar asta doresc sa iau. ..tot ce ma pot juca este.lol, cs, samp.
Cum am zis..nu iti face griji.ia-ti piese ..si iti faci un pc bun.

| Efan77 a răspuns:

Viata e grea