| Bogdan201739 a întrebat:

am un prieten care mi-a zis ca el a ivatat limba engleza uitandu-se la mai multe filme ascultand muzica in limba engleza iar asa a inceput sa inteleaga cuvintele

Este posibil sa inveri asa engleza?

10 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Da! Imi amintesc cand eram in scoala generala, aveam o profa foarte simpatica de lb engleza si mereu la sfarsitul orei ne spunea sa ne uitam la desene, filme in limba engleza fara subtitrare (ca sa invatam pronuntia cuvintelor ) si sa ascultam multa muzica in lb engleza.

| William a răspuns:

Si eu tot asa am invatat. Ce faceam la scoala mi se parea inutil.

| Adry05 a răspuns:

Daca n-ai o baza solida, facuta de un profesor, poti sa asculti pana mori la muzica si filme ca tot nu o sa reusesti sa intelegi. Trebuie in primul rand sa ai ureche muzicala dezvoltata ca sa poti cat de cat desprinde din asa ceva o limba straina.
Din filme si muzica inveti niste notiuni de vocabular, dar degeaba daca n-ai o baza a gramaticii, sau nu stii de unde provine un anume cuvant etc.

| RAY a răspuns:

Eu doar din filme am invatat engleza

| doctorandus a răspuns:

Eu asa am invatat limba bulgara. Bine, intre timp am uitat-o in mare parte.

| SG1995 a răspuns:

Da, oarecum eu am făcut un curs intesiv de 6 luni de engleză, și pe lângă asta mai urmăream show-uri tv în engleză.

| Deliiiia a răspuns:

Buna, sigur, asa invata majoritatea elevilor. 80-90% din informatie o acumulezi asa, iar ea se va inchega frumos cu informatia de la orele de engleza.

| roby223 a răspuns:

Da e posibil. Un prieten a invatat engleza uitandu-se la. Wrestling cu subtitrare. Ma refer la subtitrare scrisa nu comentari.
Si vorbeste engleza la perfectie

| XSmokerxx a răspuns:

Ai nevoie si de un manual sau de ceva dupa care sa inveti gramatica si regulile de baza.Bineinteles, ca ascultand muzica, vazand filme inveti mai usor cuvinte noi si te obisnuiesti sa distingi cuvintele in acea limba.

| Bogdan201739 explică (pentru XSmokerxx):

Nu a eu zic ca el a ivatat fara manualte sau altceva