| purplerainbow a întrebat:

Cam cat conteaza examenele la mate si romana de la sfarsitul clasei a 8-a pentru media finala? Adica cam cat la suta din medie va fi reprezentata de notele de la examene? Va rog sa imi raspundeti ca parerile sunt impartite la cei pe care i-am intrebat.

Răspuns Câştigător
| TedMosby a răspuns:

Ele reprezinta 50% din media de admitere.
Se face media aritmetica dintre cele doua note obitnute la examene, dupa care se aduna cu media claselor 5-8, la care se face media aritmetica din care iese media de admitere.
MA=ME+M5-8/2
MA=media de admitere
ME=media examenelor
M5-8=media claselor 5-8

16 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

50% sigur.
Baftă

| Diiiiiia a răspuns:

Eu din cate am auzit conteaza 50%. mie nu mi-ar prea conveni, dar fie laughing nu`i decizia mea. :-s insa am mai auzit ca ar putea conta doar 25%, asa mi-ar conveni, insa nu cred ca e adevarat. deci 50% big grin

| RoSoul a răspuns:

Fiecare dintre examene va reprezenta cate 25% din media pentru intrarea la liceu.Media dintre media astora si media dintre anii din clasele gimnaziale iti dau media finala pentru intrarea la liceu.Bafta!

| hy1080 a răspuns:

Examene ii 30% din nota finala se ia 5-8 se face media si dupa aia media cu notele obt si se face iar media

| SameMistake a răspuns:

Mai Cristinu stiu, mai documenteaza-te si apoi raspunde la intrebarilaughing

| passenger a răspuns:

1/2

| secret96 a răspuns:

Salut! si eu sunt clasa a 8-a big grin iar examenele conteaza 50% din media de admitere. oricum trebuie sa primim revista aia cu licee saptamana asta ce vine big grin

| Ileana_6025 a răspuns:

Pentru intrarea la liceu conteaza in urmatorul fel:
50% media generala de pe cei 4 ani (clasele a V-a, a VI-a, a VII-a si a VII-a)
25% examenul la romana
25% examenul la matematica
In total, cele doua examene valoreaza 50% din media finala de admitere la liceu.

| Pauliiici a răspuns:

Din cate stiu nu conteaza prea mult. Adica cel mai mult conteaza portofoliul, adica 70%. Restul e: 10% media notelor si 20% examenele de la romana si mate. Funda?

| iTzRake a răspuns:

50%

| Iloveyou_6447 a răspuns:

Si eu sunt in clasa a-8-a si m-am interesat si media de intrare la liceu se calculeaza astfel: media anilor 5-8 adunata cu media examenelor la mate si romana impartita la doi... Iti dau un exemplu daca la examen la mate ai luat 9 si la romana ai luat 10 (bineinteles sunt si sutimi) media examenului e 9.5 si media 5-8 e 9.80 (un exemplu banal ) media de intrare la liceu e 9.65. Sper ca te-am ajutat fundita?

| TheLastSong a răspuns:

Eu stiu ca 50% fiecare happy

| bogdanlex a răspuns:

Cam in proportie de 50%

| shizuka a răspuns:

Pai nu stiu chiar cat la suta dar se face se pune mediile generale cls 5 8 tezele si ceva de genu asta nu cred ca cont. chiar sa mult

| Andra8060 a răspuns:

50% notele de la examen si 50% media finala din 5-8

| sherlockholmes a răspuns:

50%... cel putin atat a contat la mine cu mult timp in urma