| Mari8804 a întrebat:

Hey, Tpu.Nu stiu ce facultate sa urmez.Voi ce m-ati indemna sa aleg? Dreptul, Jurnalismul, Psihologia sau aia de Comunicare si Relatii Publice(SNSPA, parca?). :/ Funda pentru cel mai argumentat raspuns.

Răspuns Câştigător
| 141414 a răspuns:

Daca esti deja a 12a si nu te-ai pregatit pentru drept nu cred ca e o varianta (trebuie sa inveti multa gramatica pentru admitere), altfel cred ca e cea mai buna, daca iti permiti si as sugera mai degraba decat sa fii avocat, sa alegi procuror sau judecator.
Apoi, cred ca este Psihologia intrucat din ce in ce mai multi au nevoie de psihologi, la un moment dat poate vom ajunge ca cei din afara, fiecare cu terapeutul lui. Si mi se pare interesant.
SNSPA este Scoala Nationala de Studii Politice si Administrative, daca la asta te referi, ar fi utila daca te-ar interesa politica de exemplu, pentru ca mi se pare trist sa ajungi un functionar simplu la primarie.
Iar Jurnalismul mi se pare ceva care te deformeaza, daca ai talent la literatura iti strica stilul si gandirea, plus ai nevoie de tupeu.
Presupun ca esti la filologie si de-asta te gandesti la aceste variante, acum studiaza posibilitatile si calitatile tale pentru a vedea daca te potrivesti (de exemplu trebuie sa fii empatic pentru psihologie si drept, trebuie sa nu fii prea influentabil pentu snspa si jurnalism). Mult succes!

| Mari8804 explică (pentru 141414):

Da, dar problema este ca la Psihologie nu castigi deloc bine, iar ca sa ajungi psiholog trebuie sa-mi deschid propriul cabinet si am nevoie de foarte multa reclama.A incerca la Drept, dar imi este mi-e ca nu o sa ma descurc(toata lumea imi spune ca nu merita, prea mult de invatat, ca imi trebuie bani, pile), la Jurnalism iarasi esti platit de la prost a foarte prost, iar la SNSPA stiu ca au si Comunicare si Relatii publice.Citisem undeva ca poti iesi copywriter(care castiga peste 1000 de Euro)...

| 141414 a răspuns (pentru Mari8804):

Da, e greu oriunde fiindca peste tot e nevoie de bani, asa cum ai zis si tu. noroc ca exista internshipuri, schimburi de experienta in facultate, ceea ce te poate ajuta, dar trebuie sa te remarci.