| apostolrazvan10 a întrebat:

Nu vreau jigniți sau ceva gen dar la scoala nu te invata orice in legatura cu atentatele cpi.
Am stat 25 de ore în pauza (miercuri si joi) apoi am început programul de conducere vineri si sambata apoi iar intru in pauza. Ceea ce nu stiu este trebuie luată de 24 de ore minim sau se poate completa la cele 25 de ore de pauza? Saptamana trecuta am facut 50 de ore de pauza.

1 răspuns:
| Dom1 a răspuns:

Durata de conducere saptamanala
Durata de conducere saptamanala nu poate depasii 56 ore.
O noua perioada de odihna saptamanala incepe pana la sfarsitul a 6 perioade de conducere (24 h) de la inceperea muncii dupa o perioada de repaus anterioara. Mai jos doua exemple:

LUNI – 10 ORE / MARTI – 9 ORE / MIERCURI – 8 ORE / JOI – 9 ORE / VINERI – 7 ORE
SAMBATA – Odihna saptamanala / DUMINICA – Odihna saptamanala

sau

LUNI – 9 ORE / MARTI – 10 ORE / MIERCURI – 9 ORE / JOI – 10 ORE / VINERI – 9 ORE / SAMBATA – 9 ORE /
DUMINICA – Odihna saptamanala

Durata de conducere in doua saptamani consecutive
Durata de conducere acumulata in doua saptamani consecutive nu poate depasi 90 ore