| Bilii a întrebat:

Salut. Programul meu de sala este urmatorul:
Luni. Piept umeri triceps.
Marti. Spate biceps.
Miercuri. Picioare si abdomen
Joi. Piept si spate
Vineri. Umeri biceps triceps.
Sambata. Picioare si abdomen.
Duminica. Pauza.

Stiu ca trebuie antrenate de 2 ori fiecare grupa de muschi pe saptamana.
Dar as vrea sa fac si antebrate. Unde le as putea incadra?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa abandonezi sala, ca tu ai probleme mari cu coloana si asta nu te ajuta sala, dimpotriva, fiind total contraindicate ridicarea de greutati, cand ai coloana stramba cum o ai tu.

Se pare ca nu ai inca varsta necesara sa poti intelege ce-i bine si ce-i rau, daca ai ales taman ce sigur iti face rau la coloana, in loc sa pui mai presus de toata sanatea ta, ca sa nu ramai stramb sau paralizat de coloana, cu niste muschi, care nu conteaza decat sa te lauzi la prieteni.

| Bilii explică (pentru Violleta2022):

Coloana e un pic stramba ca ma jucam mult la calculator cand eram mic si stăteam cocosat. Cum sa ma afecteze sala. Daca cand am fost la medic, mi-a zis ori imi pun corset ori sa merg la sala

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bilii):

Ridicatul greutatilor de la sala iti afecteaza grav coloana deja stramba, de aceea spun ca nu ai voie sa faci sala, ca-i mai important sa faci gimnastica sportiva si fizioterapie pana iti intrepti coloana, nu sa igonori o problema atat de severa si serioasa doar ca sa iti cresti muschi, doar sa ai cu ce te lauda la prietenasi.

| Bilii explică (pentru Violleta2022):

N-am prieteni

| antonyo1802 a răspuns:

Salut, ai putea sa il incadrezi intr-un antrenament de biceps sa folosesti exercitii compuse care lucreaza ambele grupe musculare sa zic sau daca vrei sa te axezi doar pe antebrate ca poate zici ca e o grupa deficitara ai putea sa o bagi in ziua de brate sau cand ai spate biceps

| antalmaria a răspuns:

Salut. Antebratele le poti incadra in ziua cu brate sau in ziua in care faci picioare/abdomen
De preferat este sa ai 2 zile de pauza pe saptamana pentru a se putea recupera muschii, poti incerca si un program cu repetarea grupelor o singura data pe saptamana.

Spor!

| SkandallKamataru a răspuns (pentru antalmaria):

2 zile pauza/grupa, ca daca azi antrenezi bratele si lasi 2 zile apoi picioare si iar 2 zile pana la brate, ai irosit 2 zile, chestia asta i-am spus-o si la tantalaul de ipavel.