| RoseOfTheFire a întrebat:

Hey voi chiar credeti asta adica in legatura cu ACTA cum sa nu mai avem voie sa downloadam fisiere ca ei ne urmaresc si daca ne prind ne da amenda serios e o prostie atunci pentru ce mai stam pe net?

15 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Http://artnmagic.wordpress.com/2012/01/31/spune-nu-acta/ Semnati si voi petitia aici,o sa fie multe chestii ce o sa ne-mpiedice sa folosim internetul, nu o sa fie vorba de amenzi, ci de putere.

| MihaelaDart a răspuns:

Mi se pare o tampenie ceea ce vor sa faca, prevad ca usor isi vor pierde utilizatorii de pe internet caaaaat si firmele de internet vor fi in pierdere mare.

| CoraPersefone a răspuns:

Nu cred ca se va aproba, pentru ca daca Youtube se va inchide, Google va da faliment! Desi, pe de alta parte, nu ar strica! Tinerii ar pune mana pe carti si ar citi, iar la scoala si-ar face singuri temele, nu ar copia de pe net!
Eu am crescut fara internet! Abia cand am ajuns in facultate am avut conexiune la net, si aia cu portia pe zi. Si ascultam casete audio la casetofonul cu casti...ce Ipod, ce Mp3 player, ce iPhone si nebunii d-astea! Si crede-ma pe cuvant ca am dus-o bine! Iar daca chiar se va aproba legea, putin probabil, nu mi-ar lipsi nimic din toate acestea! Am inca Cd-uri originale cu muzica, pe care le-am cumparat cu artistii mei preferati! La o adica, cei care produc muzica, si regizorii de filme, de unde sa isi scoate banii, daca noi le piratam pe toate? Tinerii cum de nu mai citesc un roman? Ca e prea mult internet! Eu de obicei stau pe net seara, din pura plictiseala si ma tot uit pe diverse pagini ca sa imi vina somnul. Dar tu?

| RoseOfTheFire explică (pentru CoraPersefone):

Stiu cum e eu cand aveam varsta lor de 12 13 ani nu aveam mobil sau internet eu mai tarziu le-am bagat de circa 3 ani, si ai dreptate tinerii ar pune mana pe carte si ar invata mult mai bine dar putin net nu strica si daca il ai si pe ala cu portia, ma refer sa platesti sa downloadezi la nimeni nu ar conveni asta.

| CoraPersefone a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Exact! cate putin, asa seara inainte de somn, totul cu limite! ca din cate am vazut, aici de exemplu pe TPU, multi cauta raspunsurile la temele pentru acasa... adica asteapta sa le faca altii tema.

| RoseOfTheFire explică (pentru CoraPersefone):

Da asta am observat si eu, e enervant copii in ziua de azi s-au invatat cu net-ul ca le rezolva problemele in locul lor dar nu e asa, trebuie sa isi puna si ei capul la contributie, de parca copii de pe vremuri ce aveau net nu dar ei totusi invata de ajungea oameni mari acum si cu raspunsuri langa tine si nu sti nimic.

| cotcodac4 a răspuns:

Nu mai decat daca tragi mult, asta ar insemna sa stai numai pe mes sau cu contul pe net platind.si daca a fi rau gasesc ceva si trag tot cat vreau, dar stai linistita nu ii asa grav precum pare

| Flydream a răspuns:

E penibila aceasta lege, insa daca esti fetita desteapta poti dowloanda cu ip de alta tara...si,pur si simplu nu au cum sa te prinda.PE de o parte au si ei dreptate,se investesc bugete enorme in realizarea filmelor iar acestea,de cele mai multe ori apar pe net, piratate, inainte de a aparea in cinematografe.

| anaid2406 a răspuns:

Pai...intr-un fel cred pentru ca azi am incercat sa incarc un link pe facebook si a trebuit mai intai sa bag un cod si daca bagam bine acel cod, imi incarca link-ul.e nasoooolcrying in fine... fundita?batting eyelashes