| OnlyDga a întrebat:

Ieri mi am gasit ceva sa lucrez pe vara, pana incep facultatea. Ca ospatar la nunti, botezuri, etc. Nu am experienta dar banuiesc ca nu e asa greu, nu? Adica daca rezisti sa stai in picioare noptile, nu vad ce mare lucru de facut. Voi aveti vreun sfat?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă reziști efortului e ok mai ales că se câștigă bine și faci și mulc bacșis, rămâi și cu mâncare sau băutură de la nuntă etc big grin

| Wr3nch a răspuns:

Mare lucru e sa nu dai 3, 4 farfurii cu mancare pe jos si sa le platesti din banii tailaughing Ca dupa x ore, mai ales daca nu ai dormit inainte nu mai esti la fel de agil. In principiu nu e nimic complicat, depinde de local si ce pretentii au.

| Crackman a răspuns:

Este mai complicat decat ai crede

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Depinde de la persoană la persoană!
Dacă n-ai dormit de loc, o să cazi de somn!
Trebuie să dormi măcar o juma' de oră înainte, ca să reziști.
Ai grijă să nu faci ceva „daune materiale" că cinee știe cât costă!
Noroc!

| AndaAlexandra a răspuns:

Cu o seara înainte se aranjează mesele, de la servele până la pahare, tacâmuri... Ospătarii, de obicei, în ziua nunții vin cu vreo 2 ore înainte să mai pregătească ce mai trebuie. pâinea, fructele, șampania in pahare...
Ca începător va trebui sa duci cel puțin 3 farfurii odată. Daca nu, vei face mai multi km in plus și te vor durea picioarele. De obicei, un ospătar are minim doua mese, depinde cati ospătari sunt. În pauza dintre felurile de mâncare trebuie sa fii atent la fiecare masa, sa nu lipsească ceva, sa umpli paharele...
Ospătarii fac km. Asta e toată problema. Incalta-te ce ceva confortabil. În rest te vei descurca.