| Wuchinger_Erich_1964 a întrebat:

Imi cere cineva adresa de paypal pe ebay sa-mi ceara bani pentru un produs. Sunt asigurat ca primesc produsul fara sa fie o inselatorie?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu ai de ce sa-i dai lui paypalul tau, daca tu trebuie sa-l platesti, ci el ar trebui sa ti-l dea, ca tu sa-i depui banii in acel cont.
In orice caz, NU recomand sa platesti nimic, pana nu primesti produsul, acceptand plata ramburs (adica platita curierului, cand ai marfa in mana).

| L3golaS a răspuns (pentru Violleta2022):

Unde ai vazut tu vrepdata pe ebay sa iti trimita tie produsul fara sa platesti? Intreb pentru un prieten

| Violleta2022 a răspuns (pentru L3golaS):

Tu nu ai inteles intrebarea, asa-i?
Baiatul nostru daca plateste ceva, trebuie sa primeasca el contul de paypal al cumparatorului, nu vice versa!

| Wuchinger_Erich_1964 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc, așa m-am gândit și eu

| Violleta2022 a răspuns:

Retine: cand tu platesti tu trebuie sa primesti contul de paypal al vanzatorului, ca sa-i depui banii, nu vice versa.

In orice caz, daca cumparatura se face prin ebay, nu ai nevoie sa-i faci tu plata din paypal, ca asta face automat ebayul, care este deja conectat la contul tau de paypal!
Nu te sfatiiesc sa cumperi nimic in afara ebayului, ca-n caz de nu primesti produsul, nu poti cere ebayului sa-ti dea banii inapoi. Ebayul te ajuta numai daca faci toate tranzactiile prin ebay!

Am peste 10 ani de cand lucrez cu paypalul si ebayul si am 4 conturi atat personal cat si de business, pe care le controlez si supraveghez, deci stiu ce se intampla atat cu ebayul cat si paypalul.

| relian a răspuns:

Esti asigurat pe ebay si cu paypal. Majoritatea pe ebay accepta plata prin paypal, pentru ca au garantia ca nu vor lua teapa, atit vinzatorul cit si cumparatorul.
Ai exemplu aici, cineva ti-a dat raspuns si ti-a zis cea patit el ca vinzator.Bine aia e povestea lui ca a iesit el in pierdere, ebay i-au dat cistig de cauza cumparatorului pentru ca ala a prezentat dovezi, video, poze care arata cum a primit tableta.

Eu cred pe cei de pe ebay. Ebay nu tine partea nimanui, cine vine cu dovezi clare, ala cistiga in caz ca ceva se intimpla.Plus de asta nu tine partea cumparatorului pentru ca ala niic nu da nimic catre ebay, ma refer ceva bani, este taxat doara vinzatorul, adica taxa pentru produs si taxa pentru ebay, cumparatorul da taxa doara pentru produs nu si catre ebay sau paypal.
Deci paypal sau ebay ciastiga mai mult de la vinzator, dar nu ii tien partea pentru ca fara cumparatori, aia nu ar vinde.

Cum zic ebay si paypal is cei mai de incredere sa le zic asa institutii. Sincer eu am mai mare incredere in ebay si paypal decat in banca mea la care am cont si o folosesc zi de zi.

Folosesc ebay si paypal de ani buni, nu are cum cineva sa te tepuiasca, nu exista.

Deci tu cand vei cumpara ceva, fa video cand primesti pachetu, faci video cu pachetu cum ajunge, apoi in continuare desfaci si verifici produsul, faci si poze, verifici daca ceva nu-i spart, apoi daca e sa functioneze etc.

Daca totu e ok atunci stergi video si aia e tot.

Alta chestie ce pot sa te sfatui, casca bine urechile laughing la ce cumperi, totdeauna sa citesti descrierea acelui produs, citeste cu atentie ce spune vinzatorul.
Daca produsul nu are descriere, iar tu vrei sa stii mai multe, da mesaj vinzatorului si intreaba ce vrei sa stii.
In baza acelor mesaje, tu poti sa returnezi daca nu este ce a spus ca vinde, acele mesaje intre tine si vinzator ramain, nu le poate sterge nimeni nici tu nici vinzatorul, in caz de ceva reclamtie ai dovada ca ai comunicat, ca ai intrebat si ala ti-a spus ce ti-a spus.

Iti garantez ca pe ebay si prin paypal nu iei niciodata teapa, asa ca cumpara cu incredere.

Iti cere adresa de paypal pentru ce anume? Nu da nic o adresa nimanui, sau parole sau ce mai iti cere careva.
Vinzatorul care vinde, are optiune pentru plata, deci tu faci plata prin paypal tau, dar vinzatorul n-are nici o treaba, nu vad de ce a zis sai dai tu adresa de paypal

El vinde pe ebay, acolo la produsul cel vinde are optiunea de plata, daca a marcat paypal, aia e tot, nu trebuie sa iti ceara ala absolut nimic tie.
Chiar daca ii dai adresa de paypal e in regula, nu are ce sa faca, sa nu-i dai parola sau informatii despre contul tau paypal.

Exprimarea ta e janica laughing iti cere cineva adresa de paypal sa iti ceara bani laughing

| Wuchinger_Erich_1964 explică (pentru relian):

Vă trimit ce mi-a scris el, dacă cunoașteți germană. Ok.Geben Sie mir Ihre PayPal Adresse.Ich foldere dar Geld bei Ihnen an

| Wuchinger_Erich_1964 explică (pentru Wuchinger_Erich_1964):

Scuze, fordere

| relian a răspuns (pentru Wuchinger_Erich_1964):

Adica el cumpara de la tine,sau tu de la el? laughing asta tu trebuie sa stii mai bine.
In sf nu stiu ce rahaturi vreas respectivu, dar cred ca habar nu are ce face.
Indiferent cine ce vinde sau cumpara, nu cere nimeni nimanui nimic, asta e clar, de regula tu nu vorbesti absolut nimic cu vinzatorul, ori vinzatorul cu cel care cumpara.
Se trimit mesaj cum am zis daca e ceva neclar, daca ai ceva de intrebat referitor la produs, in rest nu exista absolut niic o disctie intre cei doi, Totu se face pe ebay, prin paypal sau ce optiuni de plata afiseaza vinzatorul si aia e tot.
Eu asa stiu, nu-s de azi de ieri pe ebay, am ani buni, plus ca atun ci cand cumpar online ceva cer alora sa fac plata prin paypal, fara paypal nu ma bag sa cumpar, cum am zis am incredere in paypal, niciodata nu mau dezamagit.

Scuze daca te simti nitel jignit, m, a refer la ce am spus despre exprimare, nu stiu germana, dar banui ca asa s-ar traduce.

Cum am spus, nu-ti fa griji de nimic, poti sa dasi adresa de paypal, aia este publica, sa nu dai parole sau informatii despre adresa ta de paypal, aia e cel mai important.
In rest cu adresa te de paypal nu poate nimeni sa faca nimic, eventual poate sati trimita bani in cont laughing asa cum sa exprimat gemranu de care spui.

| Wuchinger_Erich_1964 explică (pentru relian):

Ok

| L3golaS a răspuns:

Ebay e cu 2 capete..Eu iti zic din experienta, am vandut un Surface Pro 4 pe ebay, si dupa vreo 3 luni cumparatorul face claim ca era stricata, si ghici ce, ebay ii da banii inapoi, dupa 3 luni, putea sa faca orice cu tableta... Sa o sparga la betie, sa o scape pe scari. Ebay a pretins ca eu am vandut-o stricata. Ebay e paypal, mi-au tras banii de pe paypal ca ramburs la tableta "stricata". Vanduta de 3 luni, in care cumparatorul nu reclamat nicio problema. De atunci stau departe si de ebay si fr paypal. M-am ales si cu 300 de euro daune si cu o tableta sparta pe care eu am trimis-o noua

| relian a răspuns (pentru L3golaS):

Ebay nu face ce spui tu. Ebay nu-i paypal, ca; lucreaza cu aia asta e alta poveste.
Poti sa cumperi prin paypal de la oricine, este recomandat sa faci asa ceva, pentru ca nu iei teapa de la nimeni, asa cum a fost si in cazul tau.
Omu care a primit ce iai vindut tu, probabil a avut dovada, a primit tableta sparta, iar cel care ia trimis-o ai fost tu, omu a facut poza, a avut dovada, deci cand a ajuns coletu la el a filmat, sau poze, de aia i-au dat cistig lui si nu tie.
Eu sincer nu te cred pe tine, cred pe aia pe ebay. Cei de pe ebay protejeaza atit vinzatorul cit si cumparatorul, dar trebuie sa aduci dovada la ce spui.
Cumparatorul a avut dovezi, altfel iti garantez nu se intampla ce spui.
Dupa 3 luni sa duas ala si a reclamat, ba ne lesi cu povestile astea. Asa ceva nu exista, doar daca ala o fi primit pachetu, la desfacut, a vazut ca tableta era sparta, dar o fi fost ocupat si na reclamt atunci.

Cum zic ebay fara dovada nu face ce povestesti tu. EU folosesc ebay si paypal de ani buni.
Am avut si eu exact la fel o situatie. Am cumparat un radiator pentru o masina, radiator folosit, am platit prin paypal, dar nu am pus radiatorul atunci cand l-am primit. A mai trecut ceva luni de zile, nu mai stiu vreo 2-3 luni pana cand am avut toate piesele si cand am pus, radiatorul curgea, iar ala in descriere a zis ca e bun, cai verificat etc.

Am facut video si am dat mesaj lui prima data. Mia ris in fgata, a zis ca sa fiu sanatos, nu viu eu dupa 2-3 luni cu chestii de astea. Iam explicat exact cum a fost, a zis ca nu-i curios. am zis ok mai vedem. Lam reclamat la paypal, a venit omu rapid, a inceput sa se milogeasca de mine, hai sa ne intelegem bla bla laughing serios zic, acu nu mai rizi, tia disparut rinjetu ala de tilhar laughing
Eu cumparasem de la el mai multe, doar radiatorul fusese rau, paypal mi-a zis pot sa returnez totu, apoi am zis dal la jalea, sa-mi dea bani doara pe radiator.

Deci nu te joci cu ebay sau cu paypal, cine aduce dovezi ala cistiga.

Am dat exemplu asta ca idee. Nu stiiu la tine exact cea fost dar sigur ala a avut dovada ca a primit ceva defect de la inceput.

A fost vina ta, ai trimis poate tableta in paceht necorespunzator, s-a spart, deci este vina ta nu-i vina aluia.
Tu poti sa spui ce povesti vrei, fara sa d emonstrezi ceva, nu ai cum sa cistigi.

Răspuns utilizator avertizat
| L3golaS a răspuns (pentru relian):

In 3 luni puteai sparge rasiatorul de o suta de ori... Tot ce stiu eu e ca am trimis tableta aproape noua. Nefolosita. Si tu o scapi pe jos ii faci 2 poze si normal ca ai dovezi ca e sparta nu?

| L3golaS a răspuns (pentru L3golaS):

Si asta dupa 3 luni in care ai folosoto fara nicio problema... Faina treaba asta... Si banii da, a facut cumparatorul claim si au fost trasi de pe paypal automat, si acum am contul de paypal pe minus de atunci, ca nu l-am mai folis. Daca vrei iti arat

| relian a răspuns (pentru L3golaS):

Nu, daca faci poze peste 2 luni, ramane data pe poza respectiva, aia nu-i dovada.
Omu a avut dovada cu poza din data primirii pacheltului, iti garantez asta.
Faptul ca eu reclam mai tirziu n-are a face, vezi politica paypal si ebay, poti reclama nu stiu pana in 8 luni, bine nu sa folosesti produs si apoi sa reclami, ma refer daca am dovezi ca produsul la data receptionarii n-a fost in conditii bune, pot sa vin si sa arat si peste cateva luni.
Ce spui tu nu se ia in considerare, poze dupa 2-3 luni, normal alea nu-s dovezi.

| johnnycartofaru69 a răspuns:

Da