| Heffdumf a întrebat:

Salutare am nevoie de ajutor
Am vandut un produs de 2.200 lei pe olx
Si a venit cineva cu o oferta in fine a platit prin transfer bancar am primit cateva poze care m-au facut sa cred ca este totul ok
Dupa 3 zile eu trimisesem produsul din prima zi... deci dupa 3 zile nimic nicio urma de bani apoi cand sun nu vrea sa raspunda
Adica am adresa numar de telefon si nume dar nu stiu daca sunt adevarate
Pot face ceva sa mi primesc banii?
Adica politia poate face ceva in legatura cu asta
Inselatorie.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ce poti face legal este sa faci o plangere penala pentru inselaciune si sa speri ca va fi rezolvata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poate.
Tu trebuia să aștepți să verifici că ți-au intrat banii în cont.
Pe povești, poliția nu poate face nimic.
Pe dovezi, da.
Ce dovezi ai înafară de povestea ta?

| anonimg a răspuns:

Poliția deschide o anchetă cu minimul de informații pe care le poate da victima, chiar dacă infractorul se află în străinătate.
Păstrează toate convorbirile cu tâlharul.
Mai verifică banca acum la prima oră de dimineață. Dacă nu apare nimic, mergi direct la poliție și declari furtul, înșelătoria.
Coletul trebuie trimis prin poșta de stat sau privată, și întotdeauna cu plata ramburs. Adică tâlharul nu va putea să ridice coletul dacă nu va plăti banii curierului mai înainte. Dar tu i-ai trimis coletul ca și cadou. Plata ramburs este mai sigură decât plata prin bancă.

| Yuoia a răspuns:

Adresa, trebuie sa fie buna din moment ce a ridicat coletul. In fine, cu ce ai, fa reclamatie la Politie.

| GenSto a răspuns (pentru Yuoia):

Destinatarul pune adresa vecinului sau a dusmanului din gradinita... Curierul îl sună pe destinatar. Destinatarul spune că nu e acasa, dar se pot întâlni în oraș sa ridice coletul... Si uite asa se pierde urma destinatarului.

| Yuoia a răspuns (pentru GenSto):

Asta e riscul cu curierii. Ce sa va fac daca nu va place Posta Romana!

| zilog a răspuns:

DAR TU NU AI TRIMIS COLETUL CU BANI ADICĂ CU PLATA LA PREDARE?
Cum ai procedat ai trimis coletul așa pe încredere!?

Dacă tu ești om dinăla care trimite colete pe încredere te rog trimite-mi și mie tot ce mai ai pe acolo că îți trimit eu banii prin transfer bancar jur pe roșu!

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Acum se poate considera că ai trimis gratis si de bună voie produsul!

Adar totuși mai ai o șansă să te duci personal până la adresa respectivă și sa îti iei bătaie!
Sau să se sperie că ai ajuns la poarta lui

Sau axista posibilitatea să se sperie că tu chemi poliția.

Mai există și posibilitatea dacă este la bloc să tot strigi pe scara blocului hotul VASILE BILĂ de la apartamentul 20 este un hoȚ!
SĂ ȘTIE TOATĂ LUMEA CĂ VASILE BILĂ DE LA APARTAMENTUL 20 ESTE SĂRLATAN EXCROC MINCINOS NENOROCIT SI CEL MAI MARE HOȚ
SI STRIGI!
Hotul hotii hotii si nu te oprești până când nu cheamă cineva poliția
si când vine poliția să ai la tine avizul de la poștă
sau hârtiile de la cureirul prin care ai trimis coletul
si sa discuti foarte civilizat
si să vorbești extrarordinar de frumos cu politiștii pentru că el atunci o să începă el să zbiere că l-ai făcut hoț el crezând că tu o să faci spume în continuare
si polițiștii când o să îl vadă pe el zbierând si folosind cuvinte foarte vulgare
iar tu vei vorbi cu buletinul in mână

BUNĂ ZIUA STIMATE DOMNI
Chiar vă mulțumesc tare mult pentru că ați venit
vă rog FRUMOS să mă ajutați in următoarea problema

eu CETĂȚEAN de bună credință am trimis pe incredere acest obiect
si sa ai si copii daca se pierde foaia sa ai o copie de la posta sa o tragi la un xerox color
si să prezinti doar copia iar originalul să îl tii in buzunar
pentru ca daca iti rupe cineva foaia din mână să ai copia in buzunar

le spui
vă rog frumos să mă ajutați

Am trimis pe incredere acest obiect crezând că toți suntem oameni

și ăla o să zbiere că ai strigat ca discreieratul pe scara blocului că ai făcut pe nebunul la ușa lui.

Si tu spui că dacă este nevoie si consideră că este absolut necesar poate să îti dea un avertisment pentru tulburarea liniștii publice de și tu AI FĂCUT GĂLĂGIE IN PROGRAMUL CARE ESTE LEGAL SI AFIȘAT LA PARTERUL BLOCULUI CĂ SE POATE FACE GĂLĂGIE
Adică la ora 11 AM

Iar tu consideri că nu ai incălcat nici un regulamnet de ordine internă al acelei asociații de propietari care a scris clar că itnre orele 10---12AM se poate face gălăgie

așa că nu te aflai pe domeniul public ci pe propietate privată unde ti-a fost permis accesul de către un locatar care ti-a deschis de bună voie ușa blocului
sau pe care ai găsit-o deschisă
asa că acei politisti nu prea pot să iti dea amenda pentru galagie
si mai ales când te văd extraordinar de calm si pe ăla tot înjurând
si tu folosind in vocabular cât poți tu de elevat

sau daca ai bani poti sa plătesti un avocat din orasul respectiv că nu o să te coste mai mult de 350 lei să faca el tot SHOW-ul acesta la ușa omului!
și avocatul chiar știe cum să vorbescă.
Sunt avocați care merg cu tine când ai nevoie pe unde ai tu nevoie să vorbesti de exemplu dacă îti iei teapa de la un furnizor de internet si sau magazin si tu nu stii să vorbesti contra cost un avocat vine si vorbeste el frumos cu persoana respectiva si ii explica lucruri.

asa as vedea eu lucrurile in acest

DAR ÎMPREALABIL DAI CÂTE O BERE CADOU LA TOȚI BEȚIVII DE LA PARTERUL BLOCULUI LUI și le povestesti cât de hot este omul acela
cât costă o navetă de bere sau un bax de bere putin foarte putin 12 beri
asa că l-ai făcut deja cu 12 beri de râs la 12 oameni sau cu mai multe beri la mai multi oameni si cât să te coste poate le cumperi de la un super market
STELA ARTOAR să ti-le accepte oricine să zică si că este bere buna
poate e pe acolo vre-unul la care ia tras acel om teapa si se baga el să iti aduca obiectul de la cel caruia i-l-ai dat

deci imprealabil repede in câteva minute l-ai facut de rușine in cartier
si nu dai doar 1 bere de persoana ci dai 2 beri si câteva pachete de țigări
cât te-a costat să il faci de rușine la scara blocului lui 100 lei in total
si acum câti oameni au fumat si au primit beri care au cum sa se ia de el ca si de cel mai mare criminal
poti sa mai bagi si de la tine le spui la DOAR la oamenii de la parterul blocului că ti-a promis că te ____ă șî ca ai venit să îti facă ce țî-a promis
că viața ta fără obiectul acela oricum nu mai are nici un sens că tu l-ai vândut ca să mai ai din ce să mai trăiești acum că te ajută ășta să scapi de viață mai repede
asta înseamnă că îți face un mare bine și ca te scapă de suferință.

asa ii intărâti mai tare impotriva lui

Dar nu cumva sa spui asta când vine politia ca ajungi la puscarie
CI LA O BERE FIIND PUTIN BEAT TEORETIC MAI MERGE SA BAGI SI BALIVERNE

Dar când vine politia nu trebuie sa mirosi a bere

Este posibil chair să nu mai ajungi să vină poliția si omul văzându-se 20 de vecini la ușa lui să îți dea obiectul înapoi
pentru că prima dată nu faci spume
ci începi să faci spume doar daca nu răspunde la usă
că tu ii rogi pe toți vecinii lui să mergă cu tine la ușa lui
așa nici nu mai poate să mai te bată și e posibil să ii fie rușine de ei și să îti inepoieze obiectul

Dacă stă la bloc începi cu șeful de asociație că acum este iarnă si oamenii nu prea stau pe lâgă bloc ii duci 20 litri de vin de la țară de la tine și ii povestești toată ideea să vină vecinii lui la usă celui care nu iti dă obiectul înapoii

acum când o să se vadă si cu șeful de administrație la ușa lui își dă seama că a pus-o

Poti sa cauți pe internet să vezi sî ce învățătoare a avut in 1-4 că stă tot in orașul respectiv că are Facebook si o iei si pe doamna respectivă sa ii fie rusine

in afara de asta daca nu reușești să faci nimic în acest sens
exact în momentul în care pleci cu coada între picioare spui la 40 de prieteni de ai tăi din lista ta de Facebook să ii scrie acestui individ toți o dată pe Facebook ca este un hot

dar cel mai important să scrie prietenilor lui că acel om se ocupă cu lucruri de genul acesta
asta este cea mai tare umilintă că daca ii scrie lui pe Facebook paoate sterge dar asa daca vreo 10 prieteni de ai tăi se apuca să scrie la intâmplare la toți oamenii din lista acestui individ de prieteni că acest individ este un hot
și mesajele acestea să le trimită pe privat a si mesaj
si apoi sa scrie public si in lista prietenilor lui pe pagina prietenilor lui ce a făcut acel om si sa fie atenti sa nu isi ia teapa de la el
atunci chiar ar vrea să iti ofere el 20 de obiecte dinalea să scape de rusinea in care l-ai băgat

este mai rău de cât dacă ar fi făcut pușcărie
si mai ales dacă mai ai timp si il găsesti si pe alte chestii care sunt la moda acum cum este Facebook-ul gen Instagram si alte lucruri din astea sa ii scrie 10 oameni la toti prietenii lui din lista si pe acolo că este un hot
iti dai seama că l-ai făcut de cacauă pe tot internet-ul

Apoi îl suni si il rogi să îti inapoieze obiectul

Si omul poate că de rușine ce i-ai făcut pe net o să îti dea obiectul înapoi dar dacă nu îti înapoiază obiectul
Te duci la o sală de internet șî de aoclo plătesti la 10 firme are bagă anunțuri pe internet
și îti scrii povestea corect cu nume prenume tot seria de la bonul de la posta
numarul AWB-ului de la fancourier fără să minți nimic șî fără să exagerezi cu nimic
scrii lucrurle acestea si plătești pentru ele la OLX ca și anunț să apară sponsorizat si scrii numele omului poza lui tot despre el să se ferescă lumea de el

apoi plătești la 10 firme care adaugă anunțuri contra cost
gen 4 euro 600 anunțuiri pe 600 de site-uri diferite
http://www.anuntulmagic.ro/

si cu 10 euro ai umplut internet-ul de peste 2000 de anunturi cu povestea ta

apoi ii dai sms si il rogi să îsi scrie numele pe internet
si el va găsi acea poveste in 2000 de locuri cu poza lui cu numele lui pe 2000 de site-uri diferite

Si ii spui că vei sterge toate anunturile in momenul in care iti da obiectul inapoi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reclamatie de inselaciune

| Adrian5575 a răspuns:

Incearca sa mergi la politie, dar nu stiu daca te poate ajuta pentru ca ai trimis produsul de buna voie, nu te-a fortat nimeni.

| Irinelp a răspuns:

Poti incerca să anulezi livrarea produsului dacă este posibil pe site, contactează situl si vezi daca produsul nu a ajuns la destinatar cere sa se returneze produsul din nou la tine.

| Lili4535 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, eu nici cu banca nu am reusit sa primesc inapoi niste bani furati. A trebuit sa imi fac dreptate singura. Mult succes, poti sa incerci la politie, nu prea ai alta optiune, dar nu te astepta sa faca pollitia romana prea multe...