| anonim_4396 a întrebat:

Imi mergea un joc in reluare si cineva mi-a zis ca nu e deloc din vina ramilor...ca pot sa am si 512 mb ram pentru un joc de 1gb ca conteaza procesoru, vreau raspunsul unui specialist, Ce conteaza pentru jocuri din astea mai noi ca sa nu mearga in reluare? PROCESORU sau RAMUL? ca la unele jocuri imi cere 1gb ram si am 1gb dar tot in reluare merge ...cred ca din cauza procesorului

11 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Pfoai ce multi ma-ti ajutat...eu de fapt aveam rami destui si o placa video tun dar procesorul era mai slab si eu vam intrebat ce conteaza mai mult RAM sau procesorul. voitongueLACA VIDEOangry

| NoKidding a răspuns:

Pentru jocuri noi ai nevoie de 1 gb jumate sa zic... dar cel mai importat e sa ai procesoru si placa video mare.toate ar trebui sa fie mari, ca nu poti sa ai ram 3gb si procesor de 2. 00ghz, sau procesor core2duo 2. 5ghz cu placa video 128 si 512 ram, toate trebuie sa fie mari.

| pnKK a răspuns:

@vlad, la gta4 nu conteaza asa de mult placa video, ci procesorul. In general la jocuri totul conteaza. (depinde de cat de noi sau vechi sunt jocurile)

| vlad423 a răspuns:

Pai la un joc conteaza foarte mult placa video!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La jocuri conteaza procesorul dar cel mai mult conteaza placa video (nvidia ati sau intel cel ai tu) + memoria ram. cel mai important trebuie sa ai ram.degeaba ai procesor bun daca nu ai memorie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand inveti limba romana?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Conteaza mult placa video rami si apoi procesoru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunteti praf, vlad, mysterious si pnkk au dreptate cat de cat.In primul rand daca vrei un joc anume e chiar asa greu sa vezi ce cerinte are? Uite cum e treaba la mine...Am 2 gb ram, placa video Geforce 9400Gt de 1 gb dar am un Intel 1, 6 dual-core si nu imi merge de ex GTA IV.Iti dau un sfat:Rami fara procesor bun sau fara placa video nu e treaba.Trebuie sa ai de toatewinking

| daryus2221 a răspuns:

Totul conteaza. RAM, Placa Video, Procesorul... Hai si sa iti explic ce fac ele si la ce folosesc. RAM> Random Acces Memory, este ca un fel de spatiu de lucru al calculatorului asa ca daca nu ai minimul de RAM cerut de jocul/programul in care vrei sa intri, ori nu va intra ori vei primi eroare, mai multa memorie RAM inseamna performante mai bune ale calculatorului iar daca ai RAM putini asa cum ti-am mai spus mai sus, nu va intra in ce ai dat tu sa intre daca nu ai RAM necesari. Placa video, importanta pentru rezolutie si grafica, la ea conteaza tipul de memorie frecventa si mb. Procesorul, multi se bazeaza pe placa video la jocuri, dar si procesorul este destul de important, procesorul este unitatea in care se proceseaza toate comenzile, iar la procesor sunt GHz (Gigahertzi) Acea este viteza sa spun asa, cu cati mai multi GHz cu atat mai bine...
RAM, este spatiul de lucru al calculatorului, cu cat mai mult RAM cu atat mai bine.
Placa video, importanta pentru grafica si rezolutie.
Procesor, unitatea in care sunt procesate comenzile de tine. (De exemplu tu cand apesi o tasta procesorul gandeste si face) si important pentru viteza lui. GHz (Procesor slab, fara viteza... joc in reluare)

| MysteriousVIP a răspuns:

Poi conteaza si Procesorul.degeaba ai 1 gb ram. daca ai procesor de 1, 6 si placa video de 64 laughing ...La jocu ala e posibil sa fie si de la placa video,, da procesoru nu prea are treaba. rami si placa video conteaza!

| Robertoe36 a răspuns:

Poate ti sa incalzit placa video whistling