| anonim_4396 a întrebat:

Imi spuneti si mie alte trucuri la sah in afara de rocada? Dau fundita

Răspuns Câştigător
| George1510 a răspuns:

En-passant : daca spre exemplu un pion alb se afla pe e5 si este negrul la mutare si muta d5 pionul din e5 trece pe d6 si dispare pionul negrului din d5 big grin Funda

7 răspunsuri:
| ThePoet a răspuns:

En passant - cauta pe google si vei vedea despre ce este vorba. happy

| robert1239 a răspuns:

Rocada nu e un truc.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce prost... poate nu o fi ala truc dar daca nu stii altceva taci in ousorul tau dintre craci...

| ladygaga_9914 a răspuns:

Asa cum a zis si @robert1239 rocada mica/mare nu e un truc thinking

| ioiokikimiki a răspuns:

Omeni buni, nu exista asa zise trucuri decat capcane si mutari speciale
Mutari speciale:rocada asa cum ai spus, En-passant si transformarea pionului.
capcane: dai o piesa sau dama pentru mat, dai o piesa usoara pentru o calitate [(piese usoare nebun cal, de preferat se da nebunul dar se poate da un pion) calitate: este o tura pentru o piesa usoara] atac de mat la care adversarul se poate apara doar daca-si
da piese;
atacuri:furculita pionului, atacul dublu al calului, legarea
sper ca ti-a fost de ajutor raspunsul chiar daca l-am dat prea tarziu. abia acum am vazut intrebarea.

| victor_4639 a răspuns:

Mat din 2 miscari