| alex癌 a întrebat:

Imprumut pentru persoana fizica

Detin o suma de banii, iar un vecin de-al meu imi solicita sa-i dau un imprumut pe o luna. Ce ma sfatuiti? Mentionez ca suma este de 25 000 eur.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Trebuie sa-ti pui trei intrebari:

1) Am incredere in acest om?
2) Are o solutie clara pentru a-mi inapoia banii la timp?
3) El mi-ar face mie acelasi serviciu?

In orice caz, pentru o asemenea suma sub nicio forma nu imprumuta fara un act la notar.

5 răspunsuri:
| mimi2000mimi a răspuns:

Eu zic sa nu-i dai! asa mi se intampla si mie,cu sume mai mici! imi tot zice ca da, imi da, imida maine, si tot asa, dupa care iti zice sa nu il mai freci ca iti da cand are si nu ti mai da! mie mi s-a intamplat cu 70 de lei...d-apoi cu 25000de euro?!

| Preda_Mariana_1972 a răspuns:

Neaparat cu un notar pentru asa o suma, trebuie sa ai ceva la mana.

| alex癌 explică:

Dar daca ii imprumut ce trebuie sa fac ca sa fiu sigur ca ii primesc inapoi

| Wassy2012 a răspuns:

Cunosti bine vecinul? Stii in ce doreste sa investeasca acesti bani? De regula avem mai multa incredere in prieteni decit in rude! Daca tu ai suspiciuni, REFUZA acordarea imprumutului in termeni politicosi.

| alex癌 explică (pentru Wassy2012):

Vrea sa ii puna intr-un partid