| Madancl a întrebat:

Bună seara!
Am semnat un contract de împrumut cu cineva, la notar. Persoana fizica.
Suma era de 3000€, pe care ar trebui sa ii primesc pana pe 21 Septembrie.
Întrebarea mea este următoarea:
Ce se întâmpla dacă nu îmi primesc banii înapoi pana atunci?
Persoana împrumutată nu are nimic pe numele ei, însă are un loc de munca stabil. I se va face poprire la salariu?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca notarul a autentificat contractul de imprumut atunci poti sa-l pui in executare silita, adresandu-te unui executor judecatoresc.
Daca actul nu este autentic atunci va trebui sa-l dai in judecata pe datornic si dupa obtinerea unei hotarari definitive sa-l executi silit tot prin executor judecatoresc.
In ambele cazuri i se va pune poprire pe salariu, urmand a i se retine lunar pana la 1/3 din salariul net.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu i se face poprire pe salariu, doar daca o dai in judecata, ceea ce implica cheltuirea altor bani, ca sa demarezi procedura de judecata si recuperare a banilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Avner):

Si cum ajungi la executor, daca nu deschizi actiune judecatoreasca?
Executorul este un simplu angajat care primeste ordin de recuperare a unei datorii, in urma unei hotarari judecatoresti, date de un judicator, nu de un notar public sau de oricine are o hartie in mana.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Avner):

Tu tot nu intelegi.
Vorbim de 2 lucrui diferite!
Judecatiorul da sentinta de recuperare unui executor si acela recuperea banii.
Dar datul in judecata o face cel pagubit.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Avner):

Uite ca nu sunt chiar atat de mica pe cat iti imaginezi tu, nici de inaltime si nici de varsta, avand copii adulti si destula experinta de viata. Stiu ca-ti este dificil sa accepti parerea unei femei, dar asta nu insemna ca tu ai intodeauna dreptate.
Da-mi pace si muta-te la alta intrebare, daca nu esti de acord cu raspunsul meu.

Răspuns utilizator avertizat
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bine ca pui intrebarea după ce ai semnat la notar, inainte nu puteai sa ne intrebi? Nu trebuie sa imprumuti persoane despre care nu stii daca i ti vor da banii inapoi, ce te faci daca persoana căreia i ai dat banii pleaca din țara si adio bani, i si schimbă numarul de telefon si nu mai vezi niciun leu, mai ales ca nu are nimic pe numele ei/lui, serviciul in Româ nia nu este sigur il poate da afară oricînd si gata. Mare prostie ai facut, macar persoana căreia i ai dat banii este rudă cu tine? Sau un coleg de munca ori vecin de bloc?

| Madancl explică (pentru CristiDinBucuresti):

Este vorba de o cunoștința, un prieten aflat "la nevoie"
Însă multe "prietenii" s-au distrus pe seama banilor
N-am știut cum sa acționez mai repede, ca sa-l ajut.
Nu am avut prea mult timp de gândire, sincer
Dar mulțumesc pentru răspuns

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Trebuia sa intrebi si sa stii toate informatiile necesare de la notar de dinaintea semnarii.

Răspuns utilizator avertizat
| Silwian a răspuns:

Sa ne amintim și pe noi daca i mai recuperezi!? Eu zic că Nu!?

| CattanyMihai778 a răspuns:

Da sau poate un anumit procent din salariu lunar, dar intrebarea asta mai bine puneai Notarului inainte sa semnezi.

| CathyLema a răspuns:

Bună ziua, dragi indivizi.
Suntem aici pentru a-i sprijini pe cei mai săraci și în lupta împotriva sărăciei și oferim împrumuturi pe termen scurt, mediu și lung.
Aveți probleme financiare, sunteți în faliment sau aveți nevoie de finanțare pentru a vă pune pe picioare proiectele, un credit imobiliar.
Oferim împrumuturi persoanelor fizice și juridice la o rată de 2% pe an, cu cea mai mare viteză și fiabilitate.
Cei care au nevoie ne pot contacta pentru satisfacție: Email: poulaintherese4@gmail.com

| Loredana12388 a răspuns:

Cu contractul facut il poti da in judecata si ii se va face poprire pe salariu.