| melania_2914 a întrebat:

In data de 04.07. 2013 mi-am facut abonament la cosmote de 50 lei pe luna in care nu puteam sa fac cost suplimentar, abonamentul era numai pentru internet. In prima luna mi-a venit factura de 75 de lei si am fost la cosmote sa vad care este situatia si mi-a zis ca este si jumatate din factura viitoare. am platito dupa care urmatoarea factura era de 90 lei. am mers din nou la ei si le-am zis ca vreau sa renunt la abonament au fost de acord doar sa platesc 800 de lei pentru rezilierea contractului tot atunci mi-a zis ca puteam renunta in 14 zile de la semnarea lui, dar cand mi-am facut abonamentul nu mi-a zis nimeni nimic. Acum dupa aproape 2 ani ma tot suna de la get back ca am de plata 1000 de lei si daca nu platesc ma dau in judecata. Eu ii tot aman pentru ca nu am bani si nu lucru. In vara o sa plec in Italia si le-am zis ca in vara pot achita tot dar ei nu sunt de acord. Vreau sa stiu pot sa ma dea in judecata? Ce pot sa-mi faca daca eu nu lucru si nu am nimic pe numele meu?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Cea cu jumatate de luna asa este. in functie de ce zi a lunii ti-ai facut abonamentul.
pentru a doua luna. trebuie sa stii ca acel cost suplimentar se poate face. nu au interes sa iti puna limita. daca ai un abonament de 200mb sa zicem tu poti consuma peste. iar fiecare MB in plus este taxat mai scump.
acea clauza cu 14 zile de la semnare este dupa mine clauza abuziva. pentru ca este un serviciu, caruia nu ii poti estima valoarea in mod corect, dim moment ce o parte din valoare ii este data si de pretul abonamentului. Aici este insa si vina ta, cum am zis, pentru ca nu ai fost atenta la ce ai consumat, si la factura. (puteai sa ceri factura detaliata pe acea luna)

De dat te pot da in judecata. problema e ca asta e doar o tactica sa te determine sa platesti. costurile cu judecata depasesc valoarea datoriilor. scopul lor este sa recupereze valoarea integrala, fara judecata. altfel ar recupra mult prea putin, sau tot ar iesi in pierdere.
parerea mea e sa iti vezi de treaba. sa iti iei o cartela sau sa iti faca cineva un alt abonament ca sa nu te mai sune si ai terminat.

2 răspunsuri:
| Garfield_Mario_2000 a răspuns:

Dă-i tu în judecată!

| Danzell a răspuns (pentru Garfield_Mario_2000):

Ma copile du-te si mananca-ti supita ca se raceste.