| cristyle a întrebat:

Intrebare pentru meseriasii in "glafuri":de curand mi-am pus ferestre termopan si vreau sa fac galfurile de interior singur.Ce materiale am nevoie, scule si etapele.(precizes ca geamurile au spuma si penele de lemn ). Multumesc!

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Asta-i prea tare laughing)
Bine, poti face cu 3 feluri de materiale :
-mortar
-ghips carton
-polistiren
Dar tu cum nu esti meserias poti face numai din ghips carton sau polistiren!
Ai nevoie de scule :
-1 poloboc sau cumpana (cum se zice pe la voi... big grin ) de 1 metru
-1 cumpana de 40 sau 60 cm
-1 mistrie
-1 gletiera
-1 cutter (cutit cu lame)
Scule c-am atat!
Materiale daca faci din ghips carton :
-Ghips Carton = depinde cate glafuri ai
-Ghips pentru lipit ghips cartonul
-coltari de aluminiu
-ghips pentru glet cu care vei fixa coltarii
Cum faci :
-scoti penele de lemn de la geamuri, iar gaurile le umpli inapoi cu spuma, apoi dupa 12-24 ore tai spuma de la geamuri asa incat sa nu depaseasca nivelul tocului de la geam altfel nu vei putea fixa cum trebuie ghips cartonul...
-dupa asta iei masurile de la glafuri si tai cu cutterul ghips cartonul (cu 3-5 mm sa fie mai mic cartonul decat glaful!)
Cum poti taia cu cutterul ghips cartonul (rigipsul):
Cu varful cutterului pe langa o rigla dreapta tragi o linie la masura care trebuie, apoi lovesti in partea cealalta si cartonul se rupe, tai si acolo hartia si gata, ai o masura!
-dupa ce ai taiat masurile, amesteci din ghipsul pentru lipit(cu mistria sau o bormasina speciala pentru asa ceva) un material care sa fie ca un aluat de paine sau mai moale putin, pui cu mistria pe rigipsul taiat c-am o mana de material din 20 in 20 cm, apoi o fixezi la glaf cu cumpana!
Atentie : prima data o pui pe cea de sus daca nu vrea sa stea o proptesti cu ceva pana pui lateralele!
-când ai lipit astea, dupa cel putin 5 ore, din ghipsul pentru glet faci un material putin mai tare ca smantana si lipesti coltarii -prima data pui material pe colt apoi fixezi coltarul apasandu-l bine pe colt, apoi cu gletiera o gletuiesti sa arate cat mai bine!
Daca nu iti iese la prima mana, mai dai un glet dupa ce s-a intarit.
- apoi mai slefuiesti putin cu un smirgher si poti vopsi!

Cu polistirenul se face la fel numai ca materialele sunt din adezivi ori speciale pentru polistiren ori cel mai ieftin pentru ca in casa este bun si acela...
-cu acelasi adeziv poti lipi si da cu glet!
-polistirenul sa fie de 2 sau 3 cm si numai cel colorat e bun pentru ca e mai tare, cel alb NU ESTE BUN!
-coltari- ori aluminiu ori plastic (plasticul este mai bun dar mai scump)

Acum te decizi cu care vrei sa faci!
Daca mai ai intrebari lasa-mi reply! Bafta! happy

| cristyle explică (pentru lpavel):

Multam' fain pentru raspuns.Ai funda, ti-as da mai multe dar nu ma lasa "staff-ul". http://www.tu.ro/i/cado/b/funda-sexy-936.jpg

| lpavel a răspuns (pentru cristyle):

Nu-i nimic, oricum nu ma incalzesc fundele cu nimic big grin... imi pare bine ca te-am putut ajuta! Bafta!