| OtraGheaLa a întrebat:

Legea lui ohm si definitia curentului electric

Răspuns Câştigător
| BroascaCuElice a răspuns:

Curentul electric este călatoria electronilor din locul în care au fost trimişi de câmpul electric (borna negativă) înapoi în locul din care au fost luaţi (borna pozitivă).
Legea lui Ohm este o simpla relatie intre curent tensiune si rezistenta dintr-un circuit electric.
Legea lui Ohm :
Curentul intr-un circuit electric este direct proportional cu tensiunea si invers proportional cu rezistenta.
Notatie :
I = current
V = tensiune
R= rezistenta
O parte a legii lui Ohm spune ca : curentul este direct proportional cu tensiunea.
Daca tensiunea dintr-un circuit creste sau scade atunci curentul va creste sau scade in aceeasi masura cu tensiunea.
Alta parte a legii lui Ohm spune ca curentul este invers proportional cu rezistenta.
Daca rezistenta electrica creste atunci curentul electric va descreste.
Din afirmatiile de mai sus putem deduce urmatoarele formule :
Formula 1 pentru legea lui Ohm : V = I * R
Pentru a afla valoarea curentului sau a rezistentei electrice pot fi utilizate urmatoarele formule care sunt la fel ca si formula 1 dar sub alta forma.
A doua forma pentru legea lui Ohm : Curentul = Tensiunea / Rezistenta sau I = V / R
A treia forma pentru legea lui Ohm : Rezistenta =tensiunea/ Curent sau R = V / I
Cu ajutorul acestor relatii si cunoscand doua din cele trei valori (current, rezistenta si tensiune ) a treia valoare poate fi aflata.
Cel mai des aceste forumule sunt utilizate pentru aflarea curentului, deoarece tensiunea poate fi aflata usor prin masurarea cu un voltmetru iar rezistenta moate fi aflata prin citirea culorilor de pe aceasta (daca este o rezistenta marcata).
Odata ce aceste doua valori sunt cunoscute ( rezistent si tensiune), cu ajutorul formulei 2 poate fi aflata valoarea curentului pentru circuitul respectiv.

6 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Legea lui Ohm pentru intreg circuitul...
Intensitatea curentului electric este direct proportionala cu tensiunea electro-motoare si invers proportionala cu rezistenta totata.
Deinitia curentului electric este pe scurt: Curеntul electric reprezintă deplasarea dirijată a sarcinilor electrice! Nimic greu.

| peperonies a răspuns:

Legea lui ohm este: daca esti ohm cu mine sunt si eu ohm cu tine.
curentul electric este...

nu da serios acu ti s-a stricat googleu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate am aruncat toate caietele de fizica...

| esanatos a răspuns:

Formula matematică a legii lui Ohm este: I = U/R sau I = V/R

Ecuația legii lui Ohm într-un circuit:

I = E/(R+r)
https://www.qtransform.com/......ntului.php

| geronimo11 a răspuns:

Este o intrebare? Daca da, nu asa se formuleaza o intrebare. Daca nu, nu are ce cauta pe site-ul asta.