| Neilush_Andrew_1990 a întrebat:

M-am informat recent despre o stea de doua ori cat soarele pe nume Sirius. Din ce am aflat este cea mai stralucitoare stea de pe cer. Ma intrebam daca Sirius e Luceafarul, pe care toti o numin cea mai stralucitoare stea de pe cer. Am cautat mai multe informatii despre lucrul acesta dar am ajuns la un raspuns cum ca Venus ar fi Luceafarul. Imi poate explica cineva care este varianta corecta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sirius este stea iar Venus este planeta. Popular ambele sunt numite luceafar, de altfel si alte stele sunt numite asa, poti citi aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Luceaf%C4%83r

| mihaivvv a răspuns:

Nu vom stii niciodata ce stea a vazut atunci Eminescu cu adevarat, dar variantele pe care le ai mentionat sunt cele mai apropiate, cel mai probabil Luceafarul este cu adevarat Venus, al doilea cel mai stralucitor obiect de pe cerul noptii dupa Lună