| goreag a întrebat:

Ma numesc Gorea Gabriel si sunt pensionat pe caz de boala, pensie invaliditate gr 2 fara drept de munca.Am 52 de ani, vechime in mumca 32 de ani si de asemenea am lucrat la grupa 1 de munca timp de 8 ani si 9 luni. Va rog sa-mi spuneti daca pensia de invaliditate se considera vechime si daca da la ce etate pot sa ies de drept la pensie

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Legea nr. 19/2000 privind pensiile se foloseste, ulterior intrarii in vigoare, termenul de stagiu de cotizare(aproximativ insemnand vechime in munca). Potrivit art. 38 alin. 5 din aceasta lege perioada pensiei de invaliditate nu se socoteste stagiu de cotizare. Conform art. 42, pentru perioada lucrata de tine in gr. I beneficiezi de o reducere a varstei de pensionare cu 1, 5 ani, dar varsta de pensionare nu poate fi mai mica de 55 ani. Daca nu se schimba ceva, prin noua lege a pensiilor(respectiv sa se micsoreze varsta de pensionare), te vei putea pensiona la varsta de 63 ani si jumatate, asa ca mai ai inca 11, 5 ani pana la pensie. Numai bine!

| remus a răspuns:

Nu stiu daca perioada cat beneficiati de pensie invaliditate gr. 2 este considerata vechime in munca, va recomand sa va adresati Casei Judetene de Pensi, unde aveti domiciliul. Faceti o copie la cartea de munca si o depuneti s-au trimiteti prin posta la oficiul de pensii impreuna cu o cerere in care specificati ceea ce doriti. Multa sanatate va doresc.