| CrazyGirl16 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva? am niste probleme la mate nu inteleg modulele de exemplu cum se face |a+3|=1? si |-x-4|=5 imi poate explica cineva?

3 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

În matematică, modulul sau valoarea absolută a unui număr real x, notat |x|, este numărul real luat fără semn (astfel, de exemplu, 3 este valoarea absolută a numerelor 3 şi -3).
trebuie deci sa rezolvi a+3=1 si x+4=5
a=-2 si x=1

| Asiryx a răspuns:

Daca ai |a+3|=1 tratezi cele doua cazuri adica a+3=1 si a+3=-1 happy si asa faci si la celelalte si vezi ce se intampla

| V3ra a răspuns:

Tot ce iese din modul este pozitiv, deci |a+3|=1 a+3=1 => a=-2
|-x-4|=5 x+4=5 => x=1
mi se pare ca se puneau si conditii la expresia de sub modul, dar nu mai stiu exact